2024. szeptember 28., szombat

Két szerbiai tejgyár számára megnyílt a kínai piac

Felkerült a kínai állam listájára két szerbiai tejgyár, így mostantól a kínai piacra is exportálhatják a termékeiket – nyilatkozta az RTS belgrádi krónika című műsorában Branislav Nedimović mezőgazdasági miniszter.

Mint elmondta, a többi gazdasági ágazattal ellentétben a mezőgazdaságban az emberek a járvány kezdete óta szabadon végezhették munkájukat. Megemlítette, hogy befejeződött a búza aratása, és több mint 23 százalékkal több kenyérgabona termett, mint tavaly, valamint dicsérte a kukoricát, amely szerinte a szántóföldeken remekül néz ki.

Rámutatott arra, hogy néhány ágazat súlyos problémákkal szembesült a járvány miatt. A zöldségtermesztők például gondban voltak a piacok bezárása miatt, nehézségbe ütköztek azok, akik az áruikat szállodáknak értékesítették, valamint bajban voltak az idősebb méhészek, mivel nem hagyhatták el az otthonaikat. A miniszter hangsúlyozta, hogy őket külön segítette az állam. A kivitelt illetőn kifejtette, hogy nem a szállítással van a gond, hanem a kisebb fogyasztással az egyes piacokon.

– Először fordul elő a történelemben, hogy szerbiai tej és tejtermékek exportálhatók Kínába. Eddig mindenhova szállíthattuk, csak a kínai piacra nem, amely a legnagyobb fogyasztói piac a világon. Ezt még az egykori Jugoszláviában, Tito ideje alatt sem sikerült megvalósítani – közölte Nedimović.

Rámutatott arra is, hogy a szabadkereskedelmi egyezmény Szerbia és az Eurázsiai Gazdasági Unió között lehetőség sokak számára, és főleg a másodosztályú árukra előnyös, amelyeket nem lehet fogyasztói termékként értékesíteni. Példaként megemlítette a szilvát, amiből pálinkát főzhetünk, és amit vám nélkül is eladhatunk. Hozzátette, hogy Szerbiában megélénkült a gyümölcs- és zöldségtermesztés, és egy német tartomány már kifejezte abbéli igényét, hogy elsősorban Szerbiából szeretne gyümölcsöt és zöldséget importálni.