2024. július 18., csütörtök

Még egy gyáróriás agóniája

A szabadkai Željezničar dolgozói hónapok óta nem kapták meg béreiket – Hatan maradtak, a gyártás leállt

A szabadkai Željezničar vállalat, amely konfekciós ruháiról volt ismert, valamint számos vállalat számára készített munkás- és egyenruhákat, már évek óta nehézségekkel küzd. Az alkalmazottaknak 2008 óta nem fizeti a vállalat a szükséges járulékokat, 2012 júniusa óta pedig fizetést sem kaptak az alkalmazottak.

– A vállalat tartozik a júniusi, júliusi, augusztusi, szeptemberi és októberi fizetéssel, azzal, hogy kifizették a novemberi előleget, de ez mit sem javít azon a helyzeten, hogy a munkások utáni járulékokat nem fizették be a nyugdíjalapba. Itt felmerül a kérdés, hogy ez hogyan történhetett meg, az állami szervek miért nem végezték a munkájukat? Hogyan fognak ezek az emberek nyugdíjba menni? – tette fel a kérdést Hugyi István, az Önálló Szakszervezet szabadkai szervezetének alelnöke. Hozzátette: – Ugyan megváltozott a Željezničarban a vezetőség, megoldást még mindig nem sikerült találni. A munkások jelentős része, akik úgy érezték, hogy miután az útiköltséget sem térítik meg és fizetést sem kapnak, szerződéses megállapodással, munkaerő-feleslegként hagyták el a vállalatot. A szerződés szerint a végkielégítést 12 hónapon keresztül kellene, hogy kifizesse a vállalat, azzal, hogy az első részletet akkor fizetik ki, amikor erre meglesznek az anyagi feltételek. Abszurd kitétel ez, hiszen a vállalat számláját zárolták – mutatott rá.

Nataša Bursaćtól, a Željezničar szakszervezetének elnökétől megtudtuk, az utóbbi időszakban mindössze 40 munkással működött a gyár. November elsejével 11 személy, december elsejével pedig további 10 személy hagyta ott a gyáraz üzemet. Az adminisztrációban négy személy dolgozik, de az üzemek üresek. Annak ellenére, hogy a Kostolac vállalatnak, az Elektrovojvodinának is varrtak, illetve a szabadkai Vízművek és Csatornázási Közvállalattól is voltak megrendeléseik, az így befolyt a pénzből a munkások nem láttak semmit.

Ezen felül a fogyatékkal élő személyeket, valamint a munkarokkantakat foglalkoztató munkarészlegen dolgozók fizetése is késik. Huszonkét személy dolgozik ebben a részlegben. Zlatko Marosiuk szabadkai ombudsman ugyanakkor rámutatott, ez újabb jogi kérdéseket vet fel, ugyanis ezeknél a foglalkoztatottaknál az állam állja a fizetés 50 százalékát.

– Mivel munkanélküliekről van szó, mindenképpen joguk van az ingyenes jogi szolgálat igénybevételére. Ezáltal próbál a város segítséget nyújtani az alkalmazottaknak. Emellett mindenképpen szükség lenne arra is, hogy a munkafelügyelőség feltérképezze, milyen viszonyok uralkodnak ebben a vállalatban – mondta Zlatko Marosiuk. Pillanatnyilag két személy mehetne nyugdíjba, de ahhoz először rendezni kellene a tartozásokat – 140-150 ezer dinárt kellene a vállalatnak befizetnie –, hogy ez a két személy öregségi nyugdíjba mehessen. Ez lesz az egyik első jogi eljárás, amin dolgozni fog a jogvédő szolgálat.

A minapi sajtótájékoztatón jelen levő alkalmazottak rendkívül elkeseredettek. Radmila Mijutin 35 évet dolgozott ebben a vállalatban. Már nyugdíjba ment, miután a vállalat visszamenőleg befizetett 3 évi járulékot a nyugdíjalapba.

– A három évre 64 ezer dinárt fizetett be a vállalat, ami 1500 dinárt jelent a nyugdíjalapba havonta. Középiskolával, ledolgozott munkaévekkel 12 ezer dináros nyugdíjat kapok. Hogyan lehet ennyi pénzből megélni? – tette fel a kérdést Radila Mijutin.

Ivana Mirić megközelítőleg 20 évet dolgozott a Željezničarban. A középiskola befejezése után mindjárt itt kezdett dolgozni.

– Nagyon nehéz volt otthagyni a munkát, de hónapokon át juttatás nélkül jártunk be dolgozni, ugyanakkor van egy beteg gyermekem, a férjem a Nitrogénművekben dolgozik, ahol hasonló a helyzet – mesélte nehéz helyzetét Ivana. A Željezničar igazgatója felajánlotta, hogy az adósság egy részét vigyék magukkal gépek vagy a raktárban felhalmozódott áru formájában.