2024. szeptember 28., szombat

Patthelyzetben a gazdák

Átadták követeléseiket a termelők – A tiltakozók kétóránként lezárják a Pancsova–Belgrád-utat

A felvásárlási árak miatt tiltakozó mezőgazdászok küldötte csütörtökön átadta a szerb kormány irodájában a követeléseket. Mivel a szerb kormány vezetői közül senki sem fogadta őket, a második napja tiltakozó termelők délután két órára – mint azt előzőleg bejelentették – lezárták az új Belgrád–Pancsova-utat. A tüntetők csak a megkülönböztető jelzésekkel ellátott járműveket (mentősök, tűzoltók stb.) engedték át, a személyforgalomnak a régi utat kellett választania. Jovan Negovan, a tüntetés szervezőbizottságának tagja a blokád feloldása után az újságíróknak elmondta, hogy az útzárlat alatt nem történt incidens, és minden második órában két órára le fogják zárni az utat. Szavai szerint a tüntető gazdáknak megfelelne, ha az étolajgyárakkal való tárgyalásokban Danilo Golubović mezőgazdasági miniszter lenne a közvetítő.

Békés traktoros megmozdulás volt Nemesmiliticsen (Fotó: Fekete J. József)

Békés traktoros megmozdulás volt Nemesmiliticsen (Fotó: Fekete J. József)

Mint ismeretes, mintegy 500 termelő szerdán traktorral indult meg Belgrád felé, hogy a kormányépület előtt tiltakozzon a mezőgazdaság helyzete miatt, és egyben átadják követeléseiket Ivica Dačić kormányfőnek és Aleksandar Vučić kormányalelnöknek. A rendőrök azonban a több száz traktorból álló konvojt a Kevevára felé vezető kereszteződésen, valamint a Belgrád és Pancsova közötti új úton lévő OMV benzinkútnál feltartóztatták, a gazdák egy része pedig a pancsovai kikötőben állították fel a blokádot. Az elégedetlen gazdák Vajdaság-szerte is tüntettek, traktoraikkal eltorlaszolták a nagybecskereki és a magyarcsernyei étolajgyárat, a szabadkai gazdák pedig a Fidelinka malomipari vállalat előtt gyülekeztek.

A szerb kormánynak átadott követelések között szerepel, hogy a mezőgazdasági növénykultúrák hazai átvételi árát hangolják össze a Budapesti Árutőzsde áraival, valamint növeljék meg 200 ezer tonnára a gabona és a kukorica Köztársasági Árutartalékok általi felvásárlását, méghozzá a gabonát kilogrammonként 20 dináros, a kukoricát pedig kilogrammonként 18 dináros áron. A legfontosabb követelésük a napraforgó felvásárlási ára, amely a szervezők szavai szerint hazai valutában kifejezve Budapesten jelenleg 45 dinár. Továbbá követelik a piaci viszonyok hosszú távú átrendezését és a felvásárlók kartell- és monopolhelyzetének a megtörését. Céljuk, hogy tudassák az illetékesekkel, elégedetlenek a kormány agrárpolitikájával.

10 EZER EURÓS NAPI KÁR

A tiltakozó gazdák azzal, hogy elzárták a pancsovai kikötőt napi 10 ezer eurós kárt okoznak az exportőröknek, s ezzel kárt okoznak maguknak és az államnak egyaránt, nyilatkozta Vukosav Saković, a Žito Srbije Egyesület igazgatója.

– Jelenleg a mezőgazdasági termékek külföldre szállításával foglalkozó vállalkozókat éri kár, de hosszútávon nézve az állam is megszenvedi a tüntetést, mert kevesebb deviza érkezik a kiszállításból, de a termelőknek is visszaüthet a kikötő lezárása, hiszen vásárlóktól esnek majd el – vélekedett Saković, aki szerint a külföldi vásárlók a szerbiai helyzet miatt, inkább Magyarországon, vagy Romániában keresnek majd üzletfeleket.

Szavai szerint az exportőrök készek beperelni a tüntetés szervezőket, az államtól pedig azt követelik, hogy szavatolja számukra a munkához való jogot. Hozzátette, a termelőknek fel kell fogniuk, hogy a kikötő elzárása és az ebből fakadó vásárlók elvesztése miatt, a termékeiket még kisebb áron tudják csak majd eladni.

LOBBISTÁK ÉS IMPORTŐRÖK URALJÁK A PIACOT

A tüntetések okát a mezőgazdasági piac szakértelem nélküli és minőségtelen vezetésében kell keresni Đorđe Đukić, a Szerbiai Egyesült Régiók tartományi bizottságának elnöke szerint. Úgy véli, a mezőgazdasági piacot kereskedők, importőrök és lobbisták uralják, és ezért Szerbia évek hosszú sora óta, minden aratás után termelői elégedetlenséggel és tüntetésekkel néz szembe, mivel egyrészt aggódnak a terményei árai és maga a mezőgazdaság jövője miatt is.

– Az államnak nincs hosszú távú, aprólékosan kidolgozott megoldása a problémára, hanem évek óta csak tűzoltásszerű intézkedéseket vezet be. Mindez miatt pedig tönkrement a szerbiai állattenyésztés is, amely a mezőgazdasági termények legnagyobb felvevőpiaca volt – mondta Đukić.

A külföldi behozatal a SZER politikusa szerint megnövelte az élelmiszerek árát, valamint a szerbiai mezőgazdászokat hátrányos helyzetbe hozta. Szavai szerint, annak ellenére, hogy az állam a mezőgazdaságot gyakran magára hagyja, az sohasem hagyta cserben az államot, hanem mindig pénzt hozott. Đukić szerint már csak ezért is köteles az állam szakértően bánni a mezőgazdasággal.

MIÉRT NEM MEHETTEK BE BELGRÁDBA A PARASZTOK?

Az elégedetlen gazdák kérdése felvetődött a Szerbiai Képviselőház ülésén is. A képviselői kérdésekről szóló ülésen Olena Papuga, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, valamint Milica Vojić Marković, a Szerbiai Demokrata Párt képviselője arra a kérdésükre várnak választ Ivica Dačić kormányfőtől, a kormányalelnöktől és a mezőgazdasági minisztertől, hogy miért nem engedték be Belgrádba a termelőket. Papuga szerint a termelőket sohasem engedték be Belgrádba, hiába érte őket jégverés vagy szárazság, senki sem hallgatta meg a tiltakozókat.

– Mit kell tenniük a parasztoknak, hogy beengedjék őket a fővárosba? Talán öltözzenek fel focihuligánoknak? – kérdezte Papuga.

A VSZL képviselőjével egyetértett Milica Vojić Marković, az SZDP képviselője is, majd hozzátette, hogy a mezőgazdászokon kívül az állattenyésztők, a bortermelők és a méhészek is bajban vannak, de sohasem kapnak választ a kérdéseikre. Véleménye szerint Szerbiában még a méhészetben is monopolhelyzet van.

TOVÁBBRA IS ZÁRLAT ALATT A DIJAMANT

A nagybecskereki Dijamant vállalat megkezdte a tárgyalásokat a tüntető gazdákkal. A bánáti vállalat kedden 26 dinárt ajánlott a napraforgóért, ez azonban nem felelt meg a gazdáknak. Mint azt a tüntetők megjegyezték, addig tartják zárlat alatt a Dijamantot, amíg az nem teljesíti követeléseiket, vagyis, hogy a napraforgó kilójáért áfa nélkül 40 dinár kapjanak. Az étolajgyár felkínálta a tüntetőknek, hogy napraforgó átvételi árát a következő hetekben határozzák meg, amikor majd fokozódik a termény átvétele. Az étolajgyárat még szerdán zárták el mintegy 200 traktorral a gazdák, és éjszakára is a gyár előtt maradtak. A tüntetést szervező bizottság szerint, további környező falvakból további 20 traktort érkezik erősítésképpen a gyárhoz.

A FIDELINKA MEGÉRTI A TERMELŐKET

A szabadkai malmot bérbe vevő Agroposlovi Kft. közleményben fejezte ki az elégedetlenkedő termelők iránti megértését, majd hozzátette, hogy a gondokat az illetékes intézményekkel együttműködve kell megoldani, nem pedig a termelői üzemek munkájának ellehetetlenítésével.

– A malmunkhoz érkező gabonaszállítmányok feltartóztatásával a termelők nem oldhatják meg az évek óta felhalmozódó problémákat – áll a közleményben. Mint megjegyzik, a termelők az év 12 hónapjában magukra vannak hagyva, és az állam segítsége nélkül nem tudnak profitot termelni, a mezőgazdasági termények ugyanis tőzsdei árunak számítanak, árukat pedig a világpiaci árak befolyásolják. Végezetül megjegyezték, hogy a Fidelinka, amely kétségkívül a malomipar jelképe a régióban, kiemelkedően jó üzleti kapcsolatot ápol az észak-bácskai termelőkkel.

ZOMBORBAN IS TILTAKOZNAK

A földművesek szemtelenül alacsonynak tartják a napraforgó idei átvételi árát. A kilónkénti, áfával számított 26 dináros ár elrontotta a termelők felemás örömét, akik a viszonylag aszályos esztendőben is elfogadható hozamot értek el. A gazdák kiszámolták, hogy a 26 dináros átvételi ár tonnánként 210,6 eurót tesz ki, plusz áfával. Összehasonlításként: a budapesti tőzsdén szerdán 289 euró volt a napraforgó tonnájának ára, áfa nélkül. A román termelők 300 euróra számíthatnak tonnánként. A horvát mezőgazdák mintegy 265 eurót kapnak egy tonna napraforgómagért, és ők is tiltakoznak az alacsony ár miatt.

A szerbiai alacsony átvételi ár haszonélvezői a fölvásárlók és földolgozók lesznek, hiszen a környező országokhoz képest, amelyek egyben a legnagyobb konkurensek is, legolcsóbban jutnak nyersanyaghoz.

Az elégedetlen zombori mezőgazdasági termelők ugyan nem állítottak útblokádot, hanem csütörtökön délelőtt Nemesmiliticsen gyülekeztek, hogy szolidaritást vállaljanak a bánáti termelőkkel, és rámutassanak az olajgyárak magatartására, amelyek a legtöbb napraforgót vásárolják föl. Késő délután Nemesmiliticsen 58, tiltakozásban részt vevő traktort számoltunk össze.