2024. szeptember 28., szombat
ÚJVIDÉKI MEZŐGAZDASÁGI VÁSÁR

Stratégia kisgazdáknak

A kisgazdaságok esélye az agárszervezetekbe való tömörülés

A termelők iskoláztatása a mezőgazdaság szakterületén, könnyebb földvásárlási lehetőségek nyújtása, valamint több állami szubvenció elérhetővé tétele a gazdák számára – ezt a három lehetőséget tartja legfontosabbnak a szerbiai mezőgazdaság fejlesztésének szavatolására Christian Brawenz, az osztrák agrártárca mezőgazdasági attaséja. A szakember a szerbiai mezőgazdasági minisztérium által szervezett Hogyan nyújtsunk támogatást a családi gazdaságoknak? elnevezésű előadáson nyilatkozta ezt csütörtökön az újvidéki mezőgazdasági vásáron.

A tanácskozás résztvevői (Fotó: Dávid Csilla)

A tanácskozás résztvevői (Fotó: Dávid Csilla)

– A szerbiai mezőgazdaság felvirágoztatására és európai felzárkóztatása céljából nélkülözhetetlen a szakág infrastruktúrájának megreformálása. Nagyobb gazdaságokra van szükség, a kistermelőknek agrárszervezetekbe, termelői társulásokba kell tömörülniük – emelte ki az attasé.

Brawenz példaként azt is felhozta, hogy a családi gazdaságok gyakorlatilag az osztrák mezőgazdaság gerincét képezik, ez pedig azt jelenti, hogy az össztermelés több mint 90 százalékát különböző családok valósítják meg, sok esetben olyan termelők, akik átlagosan 20 hektárnyi földterületet művelnek. A legtöbb esetben szakosított gazdák, akik vagy állattenyésztéssel, vagy földműveléssel, vagy más mezőgazdasági szakággal foglalkoznak.

Dragan Mirković, a mezőgazdasági tárca vidékfejlesztési osztályának vezetője és Nenad Katanić, a tárca államtitkára is Brawenzhez hasonlóan vélekedett a gazdák tömörüléséről. Mirković kiemelte, hogy az országban legtöbb a kistermelő (ők átlagosan a 3 hektár földterületet művelnek meg), ebből kifolyólag a tárca idevágó stratégiája is úgy közelít a gazdákhoz, hogy az elsősorban a kistermelőknek kedvezzen. Emiatt is fontosnak tartja a kisgazdák tömörülését, hiszen az EU agrárpolitikája elsősorban a nagyobb termelők számára előnyös, az agráregyesületek pedig segítséget nyújtanak a „kicsiknek”, hogy nyereségesen gazdálkodjanak.

Anton Wagner, az Ausztriai Mezőgazdasági Klaszter (AAC) elnöke úgy véli, hogy egy sikeres gazdaságnak teljes infrastruktúrával kell rendelkeznie, legyen szó begyűjtésről, feldolgozásról vagy szállításról. Az EU közös politikái (mezőgazdasági stratégia, közös piac, vámunió, szubvenciók) pedig olyan alapot nyújthatnak a gazdáknak, amelyből – okos lépések és szaksegítség révén – nyereséges mezőgazdasági vállalkozást lehetne létrehozni.