2025. február 6., csütörtök

Nőnap a piacon

Hamarosan megérkeznek a tavasz színpompás hírnökei

Nagy Gábor a feleségével együtt már több mint harminc éve foglalkozik virágtermesztéssel. Szálas virágokkal kezdték, mint a kardvirág, a szegfű vagy a kála, majd amikor probléma merült föl az értékesítésükkel, átálltak az egynyáriakra, az elmúlt három-négy évben pedig a pozsgások és a kaktuszok felé kezdtek fordulni. Elmondása szerint a legnépszerűbb nőnapi virágok közé olyan növények tartoznak, mint a primula, azaz a kankalin vagy a szintén a kankalinfélék családjába tartozó ciklámen.

– Az ezekhez hasonló szobanövények mind népszerűek ilyenkor. Ami fontos, hogy kisebb legyen, és olcsón adjuk. Ma már sajnos nehéz eladni a drágább virágokat.

Hozzátette, hogy a közelgő ünnepek közül a Bálint-nap még nem olyan népszerű a virágvásárlók körében, bár úgy látja, ez is egyre inkább szokássá válik.

– A Valentin-nap nagyjából megfelel egy jó piaci napnak, de ennél semmivel sem több. A nőnap ennél komolyabb, bár itt sem mindegy, hogy hétvégére esik-e. Hétvégén több a vevő, jobban ráérnek az emberek vásárolni, ehhez képest egy kedd vagy egy szerda még nőnapkor is gyengébb. Ráadásul nagyon sokan árulnak a piacon, majdhogynem több az árus, mint a vevő. Akik jönnek, azok inkább az 50-60 éves korosztály, a fiatalok kevesen vannak. Ők nem is annyira vásárolnak nőnap alkalmából, és ha igen, akkor is valami olcsót és kicsit, például jácintot. Az idősebb férfiak a gálánsabbak, illetve sok hölgy is vesz virágot a barátnőjének.

A kankalin és a ciklámen a legnépszerűbb nőnapi virágok (Fotó: Gruik Zsuzsa)

A kankalin és a ciklámen a legnépszerűbb nőnapi virágok (Fotó: Gruik Zsuzsa)

A nőnapra szánt virágok palántáit már kora ősszel megkapják, gondozzák. Már most vannak köztük olyanok, amik virágozni kezdtek, hamarosan nyílik a jácint is. Mint azt a virágtermesztőtől megtudtuk, a mostani időjárás már nem jelent olyan kockázatot, mint régebben.

– Messzemenőleg egyszerűbb a helyzet, mint harminc-negyven éve, amikor nem volt ritka a mínusz 20-25 fok sem, és jóval nehezebb volt a fóliát melegen tartani. Most sokkal könnyebben átvészelik a növények a téli szezont.

Hozzátette, hogy nagyon fontos szempont úgy időzíteni a termelést, hogy minél hamarabb mehessenek virágot árulni, aki ugyanis idejében, még a nagytermelők megjelenése előtt kijut a piacra, az jó áron adhatja el a portékáját. Ő maga szezonban hétfőtől szombatig megtalálható a zentai piacon, illetve a vásárban is rendszeresen ott vannak a virágaikkal. Ebben a korai időszakban fontos az időjárás is: ha nincs fagy, és kivihetik a virágokat a piacra, több a vásárló is, mint háztól.

Azt is elárulta, hogy mi történik azokkal a nőnapi virágokkal, amelyeket nem tudnak eladni.

– A cikláment egész tavasszal lehet árulni, nagyon szépen díszíti a lakást. A primula ellenben kevésbé szereti a meleget, nem nagyon lehet bent tartani, ezért nem is nagyon áruljuk tovább, hanem komposztáljuk. Nőnap után már az egynyári virágok következnek: muskátli, petúnia, évelő szegfű.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Nagy Gábor virágtermesztő szerint főként az idősebbek ajándékoznak nőnapra cserepes virágot (Fotó: Gruik Zsuzsa)