2025. február 6., csütörtök

Trump bekebelezné a Gázai övezetet

Kitelepítené a palesztinokat és riviérává „varázsolná” a területet

Izraelben érdeklődéssel és támogatóan fogadták az amerikai elnök legutóbbi javaslatát a Gázai övezetről. Többen azonban, köztük Kína, Oroszország és Törökország nem ért egyet Donald Trumppal, aki kedden arról beszélt, hogy az Egyesült Államok átvenné (lényegében birtokba venné) a 15 hónapig tartó háborúban súlyos pusztításokat szenvedett palesztinok lakta területet, amelyet újjáépítene, felvirágoztatna és a Közel-Kelet Riviérájává változtatna. A palesztin lakosságot –  amelynek száma az Izraellel folytatott konfliktus előtt elérte a 2,3 milliót – kitelepítené a területről. Valahová, ahol biztonságban élhetnének. Elsősorban Egyiptomba és Jordániába, de talán maradhatnának is valamennyien az övezetben, mert az Trump szerint – a nagyszabású helyreállítási munkálatok és beruházások után – olyan biztonságos „nemzetközi hely” lenne a jövőben, ahol palesztinok is élhetnének. (Abdel Fattah al-Sziszi egyiptomi államfő és II. Abdullah jordán király már a múlt héten elutasította az ötletet, hogy a palesztinokat ki kell költöztetni a Gázai övezetből.)

A többszörösen földönfutóvá kényszerült palesztinok visszatérőben a Gázai övezet északi részén levő – reményeik szerint még hasznavehető – otthonaikba (Fotó: AP via Beta)

A többszörösen földönfutóvá kényszerült palesztinok visszatérőben a Gázai övezet északi részén levő – reményeik szerint még hasznavehető – otthonaikba (Fotó: AP via Beta)

Trump arról nem tett említést, hogy Washington milyen felhatalmazással rendelkezne az övezet felett. Elmondta viszont, hogy a palesztinoknak „nincs más választásuk”, mint elhagyni a „nagy romhalmazt” és másutt letelepedniük. Egy „gyönyörű területen”, ha sikerül ilyet szerezni számukra – fűzte hozzá. Nem zárta ki, hogy amerikai csapatokat telepítsen a Gázai övezet újjáépítésének támogatására.

A zsidó állam kormányának több minisztere is üdvözölte tegnap az amerikai tervet, amelyről Trump azután számolt be, hogy a Fehér Házban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt. Az amerikai elnök ebből az alkalomból kijelentette: hazája hosszú távra akar tulajdonjogot szerezni a jelenleg lerombolt terület felett, amelyen vállalná a fegyver- és aknamentesítést, az újáépítést és a szükséges fejlesztéseket. Ezzel együtt megteremtené a stabilitást is.

Szerinte sok gázai övezeti palesztin is azt akarja, hogy Egyiptomban és Jordániában létesítsenek számukra új településeket. Megemlítette, hogy mindazok, akiknek beszélt az elképzeléséről, támogatták a Gázai övezet átvételét az Egyesült Államok részéről, s a terület hosszú távú amerikai tulajdonba kerülését.

VISSZAUTASÍTOTTÁK AZ ÖTLETET

Netanjahu megfontolásra érdemesnek nevezte vendéglátója elképzelését. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Gázai övezet a jövőben nem jelenthet fenyegetést Izrael számára.

Washingtoni sajtótájékoztatójukon Trump arról is beszámolt, hogy a közel-keleti stabilitás biztosítása érdekében hamarosan újabb országokkal bővülhet az arab–izraeli megbékélést támogató megállapodási rendszer, vagyis az Ábrahám-egyezmények köre. Netanjahu szerint a közeljövőben létrejöhet a megbékélési egyezmény Izrael és Szaúd-Arábia között is. 

Az utóbbi állam másként látja. A szaúdi külügyminisztérium tegnap már jelezte is, hogy ragaszkodik a saját (kelet-jeruzsálemi) fővárossal rendelkező önálló palesztin állam létrehozásához, s amíg ez nem történik meg, nem köt megbékélési egyezményt Izraellel, s diplomáciai kapcsolatot sem létesít vele. Rijád elutasít minden kezdeményezést, amely arra irányul, hogy a palesztinok hagyják el a földjüket. Erről ráadásul tárgyalni sem hajlandó.

Tegnap Mahmúd Abbász palesztin elnök is visszautasította Trump ötletét. Bírálatot fogalmazott meg a Gázai övezetet ellenőrző Hamász is. A palesztin (terror)szervezet azt üzente, hogy az amerikai elnök káoszt és feszültséget kelt a régióban. Számi Abu Zuhri, a Hamász egyik fontos tisztségviselője kijelentette: Trump elképzelése nevetséges és abszurd, sőt veszélyes, mert lángra lobbanthatja a térséget.

TÖRTÉNELMI REGGELT LÁT

Az Egyesült Államok szövetségi parlamentjének több ellenzéki politikusa is elutasítóan nyilatkozott. Christopher Coons demokrata párti szenátor őrültnek, ostobának, sértőnek és veszélyesnek minősítette az elnök javaslatait. A Demokrata Párt egy másik szenátora, Chris Murphy pedig arra figyelmeztetett, hogy Trump „amerikai inváziót akar a Gázai övezet ellen, ami több ezer amerikai életébe kerülne, és húsz évre lángba borítaná a Közel-Keletet”.

Az elnök republikánus szövetségesei között is akadnak kételkedők. A csoporthoz tartozó Lindsey Graham szenátor úgy véli: az általa képviselt dél-karolinaiak többsége „nem lelkesedik azért, hogy amerikaiakat küldjenek Gáza átvételére”.

Magas rangú izraeli politikusok az ellenkezőjét állítják. Miri Regev közlekedési miniszter úgy fogalmazott, hogy „ez történik, amikor két bátor vezető találkozik”. Eli Kohen energiaügyi miniszter szerint ez valójában „történelmi reggel Izrael, a Közel-Kelet és a világ számára”. Becalel Szmotrics, a pénzügyi tárca vezetője is lelkendezve fogadta Trump kezdeményezését.

A parlamenti ellenzék óvatosabban fogalmazott. Jaír Lapid, a centrista Van Jövő Párt elnöke azt írta az amerikai javaslatról, hogy részletesen tanulmányozzák majd, hogy megértsék. Beni Ganz, a szintén centrista Nemzeti Tábor vezetője pedig kreatívnak, eredetinek és érdekesnek nevezte Trump elképzelését.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Elég sok időnek kellene eltelnie, hogy ez a vidék álmodott riviérává alakuljon. A január 29-én készült drófelvétel a gázai Dzsbalijában készült (Fotó: AP via Beta)