2024. szeptember 27., péntek

A minisztériumokon a sor

A város továbbította az illetékeseknek a kis- és középtermelők nyugdíj-biztosítási adósságaira vonatkozó javaslatait

Négy minisztériumnak: a pénzügyi, a mezőgazdasági, az egészségügyi és a munkaügyi minisztériumnak is elküldte Szabadka város és a helyi polgári jogvédő iroda azokat a javaslatokat, amelyek a kis- és középtermelők képviselőivel a múlt héten megtartott ülésen születtek.

A javaslatok a földművesek nyugdíj- és egészségbiztosítása címén követelt adósságaikra vonatkoznak. Ebben kérik, hogy alkalmazzanak moratóriumot a kényszermegfizettetésre, vagyis addig, amíg a kormány nem dönt az esetleges változtatásokról, ne árverezzék el az amúgy is elszegényedett réteg ingatlanját, legyen szó földterületekről vagy házakról.

A másik javaslat szerint a biztosításnak a mezőgazdasági termelők számára önkéntesnek kellene lennie, továbbá, hogy a ki nem fizetett időszakot egyszerűen ne számítsák be a munkaévekbe, s hogy vonják össze a munkaéveket, úgy, ahogyan azt a gazdasági vállalatokban is tették.
A város javasolta, hogy végezzék el az adóhivatal által megállapított tartozások revízióját, azok ugyanis sokszor nem egyeznek a biztosítóalapban elkönyvelt befizetett összegekkel.

Az egy héttel ezelőtti találkozón, amelyet a polgári jogvédő szervezett, és amelyen részt vett a mezőgazdasági minisztérium államtitkára is, a jelenlévő mezőgazdasági termelők támogatásukról biztosították a minisztérium javaslatait, amelyek a tartozásaikra és a biztosítási összeg nagyságára vonatkoznak. A javaslat szerint ugyanis a biztosítás összegét a megművelt földterület nagysága alapján kellene meghatározni, s annak nem egységesnek kellene lennie, mint ahogyan az jelenleg érvényben van. A mostani tartozások esetében a kamatos kamatok leírását kérik, illetve az alaptartozás kifizetése esetében pedig azt szeretnék, hogy tegyék számukra lehetővé annak részletekben történő kifizetését.

Mint azt Zlatko Marosiuk városi ombudsman a tegnapi sajtótájékoztatón kiemelte, sajnos vannak olyan települések, ahol már megkezdték a kényszermegfizettetést, az árverezést. Mindennek katasztrofális következményei lehetnek.

– Ezeknek az embereknek a többsége, akik pár hektár, vagy akár csak fél hektár földet művelnek, egyik napról a másikra élnek. Amennyiben bekövetkezik a kamatos kamatokkal együtt több ezer euróra rúgó tartozások megfizettetése, komoly szociális gondokkal nézhetünk majd szembe – mondta Marosiuk.

Osztrogonác Simon, a Városi Tanács gazdasággal megbízott tagja elmondta, teljes mértékben támogatják a termelőket és megértik elégedetlenségüket, hiszen vannak olyan idős földművesek, akik húsz-huszonöt éven keresztül fizették a járulékokat, és most 9500 dinár a havi nyugdíjuk.

Zlatko Marosiuk hozzátette, tisztában vannak vele, hogy nagy dolgokat kérnek, ha ennek fele megvalósul, akkor már megkönnyítették a földművesek helyzetét, hiszen több törvényt, az egészségügyit, a nyugdíjbiztosításról szólót, az adóról, a mezőgazdasági termelésről szóló törvényeket, továbbá több tucat szabályzatot kell majd módosítani, hogy mindez megvalósulhasson.