2024. szeptember 29., vasárnap

Őszi rágcsálnivaló – a zeller

Gyógynövény értékű zöldségnövény

Az ősz nemcsak a magvetés, hanem a gyümölcsérés ideje is, számos zöldség is ekkor érik be. Közülük gyógyhatása, de étkezési értéke miatt is kiemelten fontos a zeller (népies nevén a celler), ez a Dél-Európából származó zöldségnövény.

Három fajtája ismert: a gumós, a halványító és a metélő zeller. Környékünkön a gumós változatát termelik, de beszerezhető már a főleg Dél-Európából beszállított halványító zeller is.

Már a görögök körében nagy tisztelete volt ennek a zöldségnek. Az atlétikai versenyek győzteseit virágcsokor helyett néhány zellerlevéllel jutalmazták. Hazánkba, a hajdani Pannóniába először római telepesek hozták magukkal a zellergumót. Bár már őseink is felismerték a zellergumó vízhajtó és idegrendszer-stimuláló hatását, csak a reneszánszban vált konyhakerti növénnyé. A zellert először csak ízesítésre használták, ám a gumós zeller szép lassan fontos helyet vívott ki magának a konyhában, s önálló felhasználású zöldséggé vált. Európa asztalain azonban csak a 19. század közepétől vált általánossá, miután Németországban jelentős nemesítésen esett át.

A zeller egyik megkülönböztető tulajdonsága, hogy rendkívül sok szerves nátriumot tartalmaz. Erős vízhajtó, étvágycsökkentő, nyugtató, potenciajavító. Afrodiziákumként is használják. Tele van szerves anyagokkal, sókkal, amelyek nagymértékben hozzájárulnak a vér savtalanításához. A zellergumónak rendkívül magas az ásványianyag-tartalma, sok ritka nyomelem (molibdén, szelén, króm) található meg benne, s bőséges rostjai 100 grammra számítva csak 18 kilokalóriát tartalmaznak! Mindezen tulajdonságok miatt a zellernek nagyobb szerepet kellene kapnia a formájukra s kiegyensúlyozott étrendjükre figyelő vásárlók tányérján. A halványító zeller víztartalma nagyon magas, kalóriatartalma viszont alacsony, ezért a kalóriaszegény diétákban nagyon népszerű.

A zeller gyógyhatása akkor érvényesül legjobban, ha nyers állapotban fogyasztják. A növénynek mind a gumóját, mind pedig a felső zöld részét hasznosítják. Zöldje a májusi palántázási időszak után folyamatosan szedhető, gumója őszre húsosodik. Fölhasználható salátákhoz, de kiváló fűszerei a különféle főzelékeknek, leveseknek, mártásoknak is. Hús- és tojáspástétomokhoz is jól illik, fontos szerepet játszik a diétás étkezésben is. A magyar reformkonyhában közkedvelt ételnek számít a zellerkrémleves, amely elkészítése könnyű és gyors. Aki vizelethajtóként szeretné alkalmazni, az a magjából vagy összeaprított leveléből gyógyteát főzhet. A téli időszakokban többen kedvelik a zellerlét almával vagy répával ízesítve. A nagyobb zellergumókból sok háztartásban ízletes rántott zellert készítenek.

A népi hiedelmek ezernyi jó tulajdonsággal ruházták föl: úgy tartották, megelőzi a melankóliát, meghatározza a születendő gyermek nemét, jó fogfájásra. A petrezselyemmel együtt azon népi gyógy- és fűszernövények közé tartozik, amelyek erős vízhajtó hatásúak. A népi gyógyászat szerint még arra is képes, hogy a vesehomokot kihajtsa.

A zeller serkentőleg hat a veseműködésre. Emésztési panaszok, étvágytalanság esetén is gyakran alkalmazzák. A növény hatóanyagai révén erősíti az immunrendszert.