A napokban arról adtunk hírt, hogy a Žitovojvodina, a vajdasági malmok ügyviteli társulása Zentán találkozott Slobodan Milosavljević köztársasági kereskedelmi miniszterrel. Hivatalosan ez alkalommal szó volt a kenyérgabona 900 ezer tonnás szinten megállapított többletének az exportszükségességéről. Hogy valójában miről beszéltek a malmok képviselői és a miniszter a találkozón, az csak a napokban derült ki. Az Agropress hírügynökség szerint ugyanis a köztársasági kereskedelmi minisztérium a Köztársasági Árutartalékok Igazgatóságának a közvetítésével 50 ezer tonna árubúzát adott kölcsön a malmoknak, ami miatt teljesen leállt a tőzsdén a kenyérgabona-kereskedelem, de ennél is nagyobb baj, hogy a búza ára drasztikusan csökkent: a jelenlegi helyzetben jó árnak számító kilogrammonkénti 12–12,50-ről 10,50 dinárra.
A kulisszák mögötti játék folytatódik. A malmok jól számolnak. Tudják, hogy az aratás után jóval olcsóbb lesz a búza, mint most, ezért inkább kölcsönveszik a kenyérgabonát az államtól, s majd az aratás után visszaadják. Minek is vennék a 12,5 dináros búzát, hiszen az említett minisztérium segítőkész, mert a „szegény” feldolgozóipart nem szabad leépíteni. A szóban forgó miniszter pedig nemcsak hogy tavaly aláírásával, akkor még a mezőgazdasági tárca első embereként, háromszor hosszabbította meg a gabonakiviteli tilalmat, s hatalmas kárt okozott a termelőknek, az országnak, hanem újabbnál-újabb módot talál áldásos tevékenységének folytatására. Hogy a tejporbehozatalról ne is beszéljünk.
A fonákságoknak, törvényszegéseknek azonban itt nincs vége. Ismét az árutartalékok igazgatóságáról. Pontosabban arról, hogy azok az érdekeltek, akik még 2007 folyamán befizettek 23 ezer tonna alaptrágyát az árutartalékok igazgatósága pályázati feltételeinek megfelelően, a napokban hiába álltak sorba a pancsovai műtrágyagyár előtt. Műtrágyát nem kaptak. Az alaptrágya leszállítására vonatkozó időpontot a műtrágyagyárak nem tartották be, ki tudja, hogy milyen okoknál fogva. Az Agropress például úgy tudja, hogy azt a műtrágyát, amelyet az árutartalékok rendeltek meg a gyáraknál, utóbbiak most jó pénzen, azaz mázsánként 3700 dinárért árulják. Azok a károsultak pedig, akik kifizették a bankgaranciát, eleget tettek a pályázat feltételeinek, most fenyegetőznek, hogy a bírósághoz fordulnak jogaik megvédése érdekében. Üres kamionok tértek vissza a napokban Petrőcre is. Daniel Spevak, az ottani birtok igazgatója a következőképpen érvel:
– Az állami adminisztráció számának ésszerűsítése kapcsán most nagyon is aktuális volna átfésülni az árutartalékok igazgatóságában foglalkoztatottak számát és az intézmény eddigi teljesítményét.