2024. október 1., kedd

A szeder

A vadszeder ősidőktől fogva a gyűjtögető ember táplálékának számított, de nemesített formában történő termesztése viszonylag rövid időre, a múlt század közepére tekint vissza. Ennek a valószínűsíthető magyarázata a vadon termő növény kellemetlen, szúrós szárában kereshető, s nem a gyümölcsben, ami ízletes és az egészségre is jótékony hatású. Gyümölcse, levele csersavakban igen gazdag. Számos fajt gyógynövényként használnak, mivel a csersavnak összehúzó tulajdonsága van, ami a hajszálereket védi. A szeder baktériumölő hatása szintén ismert. Angliában közvetlenül a II. világháború előtt állították elő az első tüske nélküli nemesített szederfajtát.

Maga a növény a védett, napos, zord szelektől megkímélt termőhelyet kedveli. Tápdús talajba érdemes ültetni, egymástól legalább 2,5 méteres tőtávolságra, olyan helyen, ahol az indáinak van hol megkapaszkodniuk. A másik megoldás, hogy még a telepítés évében támberendezést építünk a növénynek. A beérett vesszőkben télen a fagy csak mínusz 20 ºC-on tesz kárt. Égövünkön már júliusban elkezdett érni a szeder, s mivel fokozatosan érnek be a szemek, még heteken át fogyasztható lesz. Amit még itt augusztus tájékán tudni érdemes, hogy ilyenkor a legalkalmasabb sarjakat előállítani. Ennek bevált és egyszerű módja a fejbujtás, ami a következőképpen történik: nagyobb cserepet vagy reklámtasakot megtöltünk jó minőségű földdel, és ebbe a szeder hosszú indájának a csúcsát fejjel lefelé beleültetjük.

A szaporítóedényt besülyesztjük a földbe. A hajtáscsúcs egy-két hét múlva elhalványul, gyökerek képződnek belőle, amelyek öntözéssel gyorsan megerősödnek. Tavasszal a dugványokat elválasztjuk az anyatőtől, és még mindig cserépben vagy tasakban a nyár folyamán továbbneveljük. A megerősödött növényeket ősszel kiültethetjük a helyükre.

A szedernek nemcsak a gyümölcse fogyasztható. Dzsem, szörp, szederbor és természetesen szederpálinka is készíthető belőle. A vállalkozó kedvűek az elkészítésükről szóló recepteket a www.hazipatika.com honlapon találhatnak. A szederlevélből készült teát hasmenés ellen, izzasztónak, salaktalanítónak használják.