2024. október 1., kedd

A tápoldatkészítés boszorkánykonyhája

ÚJÍTÁSOK

A gazdasági válság és a munkanélküliség arra kényszeríti az embereket, hogy a föld felé forduljanak és a kertészettel, mezőgazdasággal próbálkozzanak valamilyen megélhetéshez jutni. Többségük nem végzett kertész, és a kémiai ismereteik is szerények. Főleg ezeken a termelőkön szeretnénk segíteni, hogy hatékonyabban tudjanak termelni, jövedelmet biztosítani a megélhetésükhöz.

A Magvető több új olvasója jelentkezett hasonló kérdésekkel. Lényege, hogy az alapoktól magyarázzuk el a tápoldat összeállítását, a pH- és EC-mérést, valamint a különböző tápanyagok (nitrogén és kálium) arányának szerepét. Ezzel a kéréssel jelentkezett U. Endre bácsszőlősi, P. Robert adai, K. Zoltán kanizsai és még néhány új olvasó.

Nézzük a növények tápoldattal szembeni igényeit. A legegyszerűbb hasonlat a következő lehet. Béla a jó uborkasalátát ecet nélkül és kevés sóval szereti, Pista gyengén ecetesen és kevés sóval, Karcsi pedig sok ecettel és sóval kedveli inkább. Ahány ember, annyi ízlés és kívánság a saláta iránt. Hasonlóak a növények is, ha a tápoldatról van szó. Egyes növények a semleges (mondjuk ecet nélküli), mások a gyengén savas, némelyek kivételesen az erősen savas tápoldatot kedvelik. Ugyanez vonatkozik a sóra is. Egyes növények kevés sóval (tápanyaggal), mások pedig nagyobb mennyiségű sóval kedvelik a tápoldatot. A növények ilyen furcsa kívánalmait pontosan be kell tartani, ha azt szeretnénk, hogy vitaminban gazdag, bő termésünk legyen. A tápanyagok összetételének szempontjából az is fontos, hogy a növény milyen növekedési stádiumban van. A kisgyermek egészen mást eszik, mint egy kamasz vagy egy felnőtt ember. Így van ez a növényeknél is. Palántakorukban gyengébb, hígabb tápoldatot igényelnek, majd ahogy elkezdenek növekedni, egyre töményebbet. A tápelemek összetétele is növénytől függően változó. Általánosságban a nitrogén a vegetatív növekedést segíti, míg a kálium a termésképződést. A foszfor a gyökér és a virágképződésben játszik fontos szerepet. Később mindezekről részletesen is szó lesz.

Próbáljuk talán az ecetes uborkasaláta példáján keresztül megérteni a savasság, illetve a pH fogalmát és annak mérését.

A savasság fő okozója a hidrogénion. Minél több van belőle egy oldatban, annál savanyúbb vagy savasabb lesz az oldat. Ebből következik, ha mérni szeretnénk a savasság fokát, akkor a hidrogénionok mennyiségét kellene valahogyan lemérni. Erre lett kitalálva a pH, mely valójában a hidrogénionok koncentrációjának a mutatója. Számítások nélkül is megérthetjük a lényeget. Egy 0–14-ig terjedő skálán ábrázoljuk a pH-értéket. Ennek a közepe a 7-es szám, mely a semleges, se nem savas, se nem lúgos közeget jelenti. Héttől lefelé haladva, minél kisebb a szám, annál savasabb lesz a mért közeg. Felfelé haladva, minél nagyobb a szám, annál lúgosabb, bázikusabb lesz a közegünk. Másképpen fogalmazva, a 6-os pH-érték gyengén savas közeget jelent, az 5-ös érték már tízszer savasabb, mint a 6-os pH. Hagyjuk a matematizálást, és fogadjuk el, hogy két pH számérték között tízszeres a különbség.

Van még egy fontos szempont, ami miatt mérni kell, és pontosan be kell állítani a tápoldat pH-értékét. A növények is, mint ahogyan az emberek a salátát, különböző savasságú tápoldatot kedvelnek. A mi célunk, hogy a növény gyökértérségében biztosítsuk a számára megközelítőleg ideális feltételeket. Ha megfelelő pH-értékű és töménységű, valamint összetételű tápoldatot adunk a növénynek, akkor a termés mennyisége és minősége sem marad el. A táblázatból láthatjuk, hogy mennyire különböző pH- és EC-értékű a tápoldat egyes virágok és zöldségfélék számára.

Növény

PH

EC

Afrikai ibolya

6,0–7,0

1,2–1,5

Bromélia

6,0–7,5

0,8–1,2

Gerbera

5,0–6,5

2,0–2,5

Szegfű

6,0

2,0–3,5

Diffenbachia

5,0

1,8–2,4

Krizantém

6,0–6,2

1,8–2,5

Növény

PH

EC

Articsóka

6,5–7,5

0,8–1,8

Bab

6,0

2,0–4,0

Paprika

6,0–6,5

1,8–2,2

Paradicsom

6,0–6,5

2,0–5,0

Saláta

6,0–7,0

0,8–1,2

Uborka

5,5

1,7–2,5

Egyes növények eléggé széles határok között elviselik a pH és EC értékének változását, míg mások ragaszkodnak a pontos savassági fokhoz. A tápoldat sómennyiségének szempontjából is eléggé szélesek a határok. Vannak kevés sót kedvelő, és vannak, amelyek a tömény, sok sóval készített tápoldatot kedvelik.

A pH-érték szerepe

Ez eddig a növény szempontjából jogos elvárás, de van egy másik gond is. A kémia is beleavatkozik a munkánkba. Különböző pH-értékek mellett a makro- és mikroelemek gyökéren keresztüli felszívódása is változó. Itt, sajnos, eleget kell tenni mindkét feltételnek, a növénynek is és a kémiának is. Nézzük meg az elemek gyökéren keresztül történő hasznosítását különböző pH-érték mellett. Az elfogadható pH-érték 6-7-ig terjed. Ez alatt és fölött valamelyik elem felszívódása kevésbé hatásos, és ez hiánytünetekhez is vezethet.

Mindezekből láthatjuk, hogy a savassági fok vagy a pH értékének ismerete nagyon fontos a tápoldat készítésénél. Ha eddig eljutottunk, jöhet a következő kérdés. Mivel mérjük a pH-t? Erre több lehetőség is van. A legbiztosabb, ha erre a célra megfelelő kézi pH-mérő műszert vásárolunk. Ez a drágább, de biztosabb megoldás. A másik, egyszerűbb lehetőség, ha pH-mérésre alkalmas tesztcsíkokat vásárolunk. A tápoldatba mártva a tesztcsík elszíneződik. Ezt a dobozán levő színskálával összehasonlítva leolvassuk a megfelelő pH-értéket. Ilyen tesztcsíkokat patikában vagy akváriumi kellékeket árusító boltban vásárolhatunk. Műszer vásárlásánál győződjünk meg, hogy van-e mellékelve a beállításhoz, kalibráláshoz szükséges pufferfolyadék. Ez néha egy kis tasakban van, melynek tartalmát pontos mennyiségű desztillált vízben kell feloldani, és ezt követően alkalmas a műszer időnkénti beállításhoz, kalibrálásához.

A tápoldatok pontos pH-értékének a beállítását lehetőleg salétromsavval végezzük. Beszerezhető több vegyi anyagot forgalmazó cégnél 30 kg-os ballonokban, megközelítőleg 40 Din/kg-os áron. Veszélyes sav, óvatosan bánjunk vele, kesztyűben és szemüvegben szabad önteni. A páráját nem szabad beszívni, mert nagyon erős méreg. Hasonlóan kell vele bánni, mint egy erősebb permetszerrel. Kénsav és sósav semmiképpen sem felel meg a pH- érték beállítására. Végszükség esetében főleg a virágkertészek citromsavat és ecetsavat is használnak, de ez sem ajánlott. Vajdaság vizeinek a pH-értéke átlagosan 7,5–8,5 közötti, lúgos vagy bázikus kémhatású. Ezért van szükségünk savra, hogy ezt a bázikus kémhatást semlegesítsük és savas tartományba vigyük az oldat pH-értékét.

A folytatásban az EC, illetve a vezetőképesség fontosságáról és méréséről lesz szó.

A földieper tápoldatozása

Most van a frigós földieper-palánták beszerzési és ültetési ideje. A kezdő, illetve indító tápoldatozással kapcsolatban is voltak kérdések.

Már korábban szó volt a frigós palánták ébresztéséről. A tudományos kísérletek szerint a legjobb eredményt ültetés előtt 40 fokos vízben kétperces áztatással érték el a kutatók. Ezt elég nehéz megvalósítani, marad hát a hagyományos ültetés. Amint lehetséges, el kell kezdeni a tápoldat-adagolást. A termesztésre használt közeget fel kell tölteni megfelelő tápoldattal. A megfelelő tápoldat-összetételt láthatjuk a táblázatban. Az értékek grammban 1000 liter vízre vonatkoznak. Az oldat pH-értékét 5,8-ra kell beállítani.

Tápanyagok

Indító

Virágzási

Érés

Kristalon sárga

200

Kristalon kék

100

Kristalon barna

150

350

650

Magnézium-szulfát

150

300

100

Kalcium-nitrát

350

700

300

EC mS/cm

1,6

1,7

1,8

Ehhez még az általános mikroelem-keveréket kell adagolni. Beszerezhető bármelyik mezőgazdasági boltban.

Általános szabály, hogy a kalcium-nitrátot a legvégén kevés vízben, előre feloldott állapotban, állandó keverés mellett kell a tápoldathoz adni. Erre azért van szükség, hogy megakadályozzuk az esetleges vízben oldhatatlan kalcium-szulfát kicsapódását. Előidézheti a tápoldatozó-rendszer eldugulását is, és akkor már nagy a baj.

Az augusztusban elültetett frigós földieper 5-6 hét alatt érik be. A tápoldatok összetételét kéthetenként kell változtatni. Első két hétben az indító, majd két hétig a virágzó, legvégül az érésnek megfelelő tápoldattal öntözzünk.