2024. október 1., kedd

ÉRTESÍTÉS A TERMELŐKNEK

AKTUÁLIS NÖVÉNYVÉDELEM

1. Zöldségfélék

A peronoszpórás és foltosodásos betegségek kivédésére alkalmasak ebben a periódusban a kontakt gombairtó preparátumok pl. Dithane, Antracol és hasonlók. Mivel az időjárási feltételek nem kedveznek a kifejlődésüknek, megelőzésként kéthetes intervallumokban ajánlott permetezni, ha erős volt a fertőzés.

2. Almatermésűek

Kontaktszerekkel a termést védjük a késői fajtáknál. Ajánlott szerek: Dithane, Antracol stb.

Bizonyos kártevők ellen (pl. levéltetvek, aknázók) piretroidokkal, illetve neonikotinoidokkal (Actara, Confidor, Mospilan) védekezhetünk.

Az almamolynál július utolsó dekádjában egy enyhe rajzáscsúcsot regisztráltunk, még mindig használhatók a foszforsavészterek: Cotnion (Gusathion), Fenitrotion, Nurelle-D. Az é.v.i. miatt az utolsó permetezést végezhetjük el ebben a vegetációs szezonban, a nyári almákat kivéve, amelyeket már nem ajánlott permetezni. Utána piretroidokkal permetezhetünk – az esti órákban, ha lessz rá szükség!

3. Csonthéjasok

Szedés után a leveleket a foltosság kórokozója (Blumeriella jaapii) ellen kell levédeni kontakt gombaölőkkel (Bravo, Dithane, Kaptan).

4. Szőlő

A perenoszpóra ellen védekezünk kontaktszerekkel (rézkészítmények), nincsenek feltételek, jelenleg esetleg szükség lehet a meglévő tünetek, a betegség terjedésének a lokalizálására.

Lisztharmat ellen kéntartalmú szerek használata ajánlott.

Megjegyzés:

Aki nem végezte el a TARLÓKEZELÉS-t, tegye meg, főleg a nehezen irtható és invazív gyomokkal fertőzött parcellákra vonatkozik az eljárás! A legjobb védekezés a gyomok ellen, a jövő évre kivetítve is, ha korán vethető kultúrákat tervezünk a parcellába.

Erre a glifozát alapanyagú herbicideket ajánljuk (Gliphogan, Glifosav, Boom efekt, Glifol, Roundap, Clinic stb.) 4-5 l/ha dózisban.

Két héttől egy hónapot kell várni a hatás kifejtésére, és csak ezután lehet elvégezni a talajművelést.

Szigorúan be kell tartani a permetszerek utasításában leírtakat, főleg az élelmezési-várakozási idő betartása a fontos!

A permetezéseket az esti órákra tervezzük, mikor a levegő hőmérséklete fokozatosan csökken, mivel nagyon sok szernek magas hőmérsékleten fitotoxikus hatása van, vagy elveszti hatását!

Közelebbi információkért forduljon a körzeti szaktanácsadó szolgálatához.

Szabadka és környéke: Agrozavod AD, Szabadka

Bognár Pásztor Hajnalka okleveles mérnök

Tel.: 024/556-867

Zenta és környéke:

Mezőgazdasági Állomás DP, Zenta

Babić Andrea okleveles mérnök

Tel.: 024/811-370

2009. 07. 31-én