2024. július 16., kedd

A szárazságról egy szó sem...

Hírek - Az újvidéki magnemesítők a múlt héten hagyományos szója-, napraforgó-, kukorica- és cukorrépanapot tartottak a Római sáncokon

Hetvenegyedik alkalommal ünnepelt az újvidéki növénytermesztési és konyhakertészeti intézet magnemesítőinek több mint száz főből álló gárdája.

A múlt héten, pénteken a Római sáncokon lévő mintaparcellákon többezer vendég jelenlétében, napsütéses időben zajlott le a rendezvény, mely ez alkalommal úgy tűnik, sokkal szerényebb volt, mint az előző években, hiányzott az ünnepi hangulat is.

A jelenlevők közül többen is észrevették ezt, és a mezőgazdaságban uralkodó helyzettel hozták összefüggésbe. Azzal, hogy megalázóan alacsonyak a felvásárlási árak, és azzal is, hogy a szárazság néhol megtizedelte a vetést. Ez utóbbi azonban nem jutott eszébe sem az intézet szakembereinek, sem pedig Saša Dragin mezőgazdasági miniszternek, aki ugyancsak jelen volt, és az általa vezetett minisztérium munkáját dicsérte:

– Kifizettük a 12 ezer dináros prémiumot minden bejegyzett gazdaságnak. Jövőre lényegesen növeljük az agrárköltségvetést, de továbbra is csak azok számíthatnak támogatásra, akik kizárólagosan mezőgazdasággal foglalkoznak, hangoztatta a miniszter, így foglalta össze dióhéjban az elmúlt évet és azt, amit jövőre a termelők várhatnak. Figyelmeztette azonban a felvásárlókat, hogy tisztességes felvásárlási árakat szabjanak meg a terményekért, mert különben megtörténhet, hogy élelmiszer nélkül maradunk, hiszen a termelők munkáját is ugyanúgy kell jövedelmezni, mint bármely más munkát.

Petar Sekulić, az intézet vezérigazgatója afelől biztosította a jelenlevőket, hogy az újvidéki magnemesítők azon fognak fáradozni a jövőben is, hogy minőséges vetőmagot utaljanak a piacra. Elmondta, a búzavetőmag az elkövetkező vetési időszakra kétszer annyiba fog kerülni, mint az árubúza, és hogy a többi vetőmag árának a meghatározásakor ügyelni fognak az árarányokra. Az igazgató kiemelte, hogy a hazai vetőmagfajtáknak a külföldiekkel szembeni előnye, hogy a hazai agroökológiai feltételek közepette lettek előállítva, ami nem mondható el a mind nagyobb teret hódító külföldi magnemesítők termékeiről. Különösen fontosnak tartotta, hogy az újvidéki nemesítésű vetőmagok közül egyik sem génmanipulált.