2024. szeptember 30., hétfő

Jó termés, rossz árak

ALMA

Az idei almaterméssel elégedettek lehetnek a termelők, mégsincs okuk a felhőtlen örömre. A fölvásárlói árak alacsonyak, és az értékesítéssel is gondok vannak.

Az szerbiai piac túltelített, ezért a termelők reménnyel tekintetnek az orosz piac felé, ám a fölvásárlói föltételek itt is megváltoztak, ami sok termelőt fölkészületlenül ért. Puha Gábor, az Észak-vajdasági Agráregyesületek Szövetségének az elnöke számolt be a Politikának nyilatkozva, hogy a mezőgazdasági minisztérium nem értesítette a termelőket időben arról, hogy szigorították a kiszállítási föltételeket. Az orosz féllel kötött megállapodás alapján kötelezővé tették az exporta váró gyümölcsökben és a zöldségfélékben a nitrát-, peszticid- és a nehézfém maradványok utáni vizsgálatot. Emiatt már előfordult, hogy visszatérítették a határon az árut, ugyanis a kiszállító előzetesen nem végeztette el az említett vizsgálatot a fölhatalmazott állami laboratóriumban.

A szabadka környéki gyümölcstermő vidéken 2200 hektárról mintegy 55 000 tonna almatermésre számítanak az idén. Čačak környékén, a Tanjug értesülései szerint, magasabb terméseredmények várhatók. Dr. Svetomir Stamenković szerint az itteni, új telepítésű almásokban 2000 hektáron 100 000 tonna almatermést szedhetnek le az idén, azaz 50 tonnát hektáronként. Az első osztályú alma kilogrammjáért 25–30 dinárt fizetnek, ez csaknem fele a tavalyi 35–45 dináros árnak.

A Tanjug hírei alapján Smederevo környékén is jó a termés, mintegy 40 000 tonnát szüretelhetnek, ám a fölvásárlói árakkal ők sem elégedettek, nem is annyira az első osztályú, mint az ipari alma árávál, amiért kilogrammonként csupán 2,5–3,5 dinárt fizetnek. Magyarországon is hasonlóan alacsony az ipari alma ára, ahol 11 forintot kínálnak érte. A hírekben arról olvasni, hogy az elfogadhatatlan árak miatt nem egy termelő gyümölcsöse kivágását fontolgatja.