2024. szeptember 30., hétfő

A karcagi Agrohungária fajtabemutatójáról

A szárazságtűrés a fő célkitűzés

A közelmúltban Magyarország szabadkai főkonzulátusán Új fajták a szántóföldi növénytermesztésben címmel bemutatót tartottak. A jelenlevők megismerkedhettek a karcagi Agrohungária Kft. gabonavetőmag-kínálatával. Az alábbiakban kivonatosan ismertetjük egyes kalászosok jellegzetességeit, és írunk egy új takarmánynövényről, a Perenne évelő rozsról, amely teljesen új fajnak számít.

Rövid fajleírások

Őszi búza

KG Kunglória: korai érésű, intenzív, szálkás, étkezési búza, erős szárú, kiemelkedő hozamú. Üzemi eredménye 2008-ban 7,3 t/ha.

KG Széphalom: korai érésű, félintenzív, szálkás étkezési – javító minőségű búza, kifejezetten a gyenge-közepes talajokra való (szik, homok, barna erdőtalaj, sekély termőrétegű talajok). Üzemi eredménye 2008-ban 6,0 t/ha.

Hunor: középkorai érésű, intenzív, tar, étkezési vagy ennél jobb minőségű búza, igen erős szárú, stabilan átlag feletti bőtermő. Üzemi eredménye 2008-ban 7,3 t/ha.

KG Bendegúz: középkorai érésű, rendkívül intenzív tar búza, erős szárú, étkezési minőséget elérő, nagy ezerszem tömegű fajta. Üzemi eredménye 2008-ban 7,6 t/ha.

Kondor: középkorai érésű, rendkívülien intenzív, szálkacsonkos, erős szárú, kimagasló termőképességű takarmány – euró minőségű búza. Éveken át az összes éréscsoportot tekintve az abszolút első volt, jelenleg is a legelsők között van. Az első fajta volt, amely nagyüzemben 8 ha-on elérte a 10 t/ha-os átlagtermést. Üzemi eredménye 2008-ban 7,3 t/ha volt.

KG Kunhalom: középkései érésű intenzív szálkás búza, erősen bokrosodó típusú, nagy hozamú, étkezési – javító minőségű. Üzemi eredménye 2008-ban 7,1 t/ha.

Őszi árpa

Kunsági 2: intenzív, legkorábban érő, 6 soros árpa, kiváló télállóságú és szárszilárdságú. Üzemi eredménye 2008-ban 7,0 t/ha.

KG Puszta: intenzív, korai, 6 soros árpa, kiváló télállóságú és szárszilárdságú, jellegzetesen vöröses kalászú fajta. Üzemi eredménye 2008-ban 7,4 t/ha.

Tritikále

Dusi: félintenzív, kiváló télállóságú, szárazságtűrésű és szárszilárdságú, nagyon kiegyenlített fajta. Gyenge talajokon is jól terem.

Titán: intenzív, bőtermő, kiváló télálló képességű és szárazságtűrő fajta.

Évelő rozs: zöld takarmány (legeltethető, kaszálható, bálázható stb.)

Perenne: Új takarmánynövényünk. A gödöllői Szent István Egyetem Genetika és Növénynemesítés Tanszéke együttműködve a kompolti Fleischmann Rudolf Kutatató Intézettel egy új kultúrnövényt állított elő a Perenne nevű évelő rozst. Nemesítők: Hódosné dr. Kotvics Gizella nyugdíjas docens, dr. Heszky László tanszékvezető akadémikus és dr. Krisztián József. A Perenne fajta a termesztett rozs és a hegyi rozsfajok hibridje. Legjellemzőbb tulajdonsága az évelőség, vagyis az a képessége, hogy újravetés nélkül 3-4 évig termeszthető. Az új fajhibrid 1998-ban kapott állami elismerést Perenne néven.

Morfológiai jellemzése

Morfológiai bélyegei többnyire átmenetet mutatnak a két szülőfaj között. Néhány tulajdonságban azonban a hibrid felülmúlja mindkét szülőfajt, többek között kalászhosszúságban, illetve sarjadási képességben. Erős gyökérzettel rendelkezik, a termesztett rozsnál jobban bokrosodik. A hajtásokat hosszú, keskeny levelei körülölelik. Nagy, 150–200 cm-es magassága ellenére megdőlésre nem hajlamos. A helyi rozzsal ellentétben a kalászorsó törése sem jellemző. A kalászok fertilitása elmarad a termesztett rozsétól, ezerszemtömege 15–20 g.

Fenológiai jellemzés

A Perenne a termesztett rozshoz képest később virágzik, tenyészideje 282–284 nap. Jarovizációt igénylő faj, ezért tavaszi vetést követően nem indul szárba a következő évig. Ősszel jól bokrosodik, a tövek mérete a termesztési évek előrehaladtával egyre nagyobb. A tavaszi felmelegedést követően azonnal szárba megy, a kalászolás május közepén kezdődik. Május végén virágzik, július második felében érik.

Ökológiai igénye

Éhajlatigénye

Jó télállósággal, fagytűrő és szárazságtűrő képességgel rendelkezik. Alkalmazkodóképességének köszönhetően sikeresen telepíthető, termeszthető az ország szárazabb térségeiben is, kedvező vízellátottság mellett pedig rendkívül nagy zöldtömeget ad. Szélsőséges időjárási viszonyok között eredményesebben termeszthető, mint az egyéves áttelelő vagy tavaszi vetésű kalászos növények, mert dús bojtos gyökérzete mélyebben átszövi a talaj termőrétegét, jobban hasznosítja annak tápanyag- és vízkészletét.

Talajigénye

Az évelő rozs a szélsőséges vízgazdálkodású talajokon is eredményesen telepíthető, termeszthető. Jól viselkedik az erősen kötött, gyengén szikesedő területeken is. Ajánlható a gyengébb minőségű és az eróziónak kitett területekre is takarmánytermesztés céljából, de vad legelőnek is kiváló. A kedvezőbb fizikai tulajdonságú, termékenyebb talajokon nagyobb zöldhozamra képes, azonban a szemtermés jelentősebb növekedésére ilyen esetben sem lehet számítani. A vízborítást (belvíz) az őszi búzához hasonlóan (5–7 nap) viseli, de a tartós és fölmelegedő vízborítást a Perenne sem tűri.

Termesztési feltételei

Talaj-előkészítés

A sikeres telepítést gondos talaj-előkészítés alapozza meg. A Perenne talajmunkája egyezik az őszi kalászosokéval. A talaj-előkészítés történhet forgatással (szántással) és forgatás nélküli művelő eszközökkel. Alapvető követelmény, hogy megakadályozzuk a vetőágy kiszáradását. Lényeges, hogy évelő gyomoktól megtisztított talajba vessük. Az egyszikű gyomok közül a vadzab és a muharfélék veszélyeztetik a telepítést.

Tápanyagellátás

A több évre telepített évelő rozs talaját telepítés előtt el kell látni foszfor- és káliumműtrágyákkal. A nitrogént különlegesen meghálálja.

Vetés

Vetőmagmennyiség: 50–60 kg/ha dupla gabona sortávolságra. Rendkívüli bokrosodó képessége miatt nincs értelme 12 cm-re (szimpla gabona sortáv) vetni, mert a növények elnyomják egymást. Vetésmélység: laza talajokon 3–4 cm, kötöttebb talajokon 2–3 cm. Vetésidő: augusztus végétől szeptember közepéig. A korábbi vetés általában jobb.

Ápolás

Különösebb ápolást nem igénye.

Növényvédelem

Gyomirtás: az első évben célszerű elvégezni, később a jól beállt állományban a gyomok már nem tudnak elhatalmasodni. A többszöri kaszálás, betakarítás is csökkenti a gyomosodást.

Őszi káposztarepce:

Mécses (korai)

Parolin (középérésű)

A két fajta közül a Mécses az, amely szó szerint mindent kibír és eltűr, ezért minden területre javasoljuk a termesztését. Kitűnő választás azoknak a termelőknek, akik először vállalkoznak repcetermesztésre. A Parolint már kedvezőbb, intenzívebb termelési feltételek közé javasoljuk.

Lucerna

Jó télállóságú és szárazságtűrésű lucernafajták I. és II. szaporulati fok: Iris, Anna, Lili, Hunor 40, Claudia.