2024. szeptember 30., hétfő

Veszélyben az egészségünk (12.)

TÁPLÁLKOZÁS

Gyógyító zöldséglevek

A zöldséglevek fokozzák az anyagcserét, elősegítik a bélmozgást, növelik az étvágyat – A gyökér- és a leveles zöldségféléknél is fontos szempont, hogy ne tartalmazzanak vegyszermaradványokat, és a nitráttartalom ne lépje túl a megengedett határokat

Napjainkban szervezetünk immunrendszerének erősítésére kifejezetten nagy szükség van. Ehhez hozzájárulhat a helyes és megfelelő táplálkozás. Elöljáróban meg kell jegyezni, hogy vitaminokban és megfelelő tápanyagokban gazdag növényeket kizárólag a szigorúan betartott termesztési technológiával nyerhetünk. Zöldséglevek részére lehetőleg a vegyszermentes vagy biotermesztésből származó terméket válasszuk. A gyökér- és a leveles zöldségféléknél is fontos szempont, hogy ne tartalmazzanak vegyszermaradványokat, és a nitráttartalom ne lépje túl a megengedett határokat.

A zöldségfélék az emberi szervezet táplálkozása szempontjából nagyon fontos anyagokat tartalmaznak, többek közt vitaminokat, enzimeket, fehérjéket és ásványi anyagokat. Ezért kívánatos lenne, hogy a zöldségféléket italok készítésére is felhasználjuk.

Milyen előnyökkel jár a zöldséglevek fogyasztása?

A zöldséglevek fokozzák az anyagcserét, elősegítik a bélmozgást, növelik az étvágyat. Orvosi vélemény szerint táplálkozásunkban lényegesen javítani kell a zöldségfélék arányát a lisztes ételekkel, cukrokkal és zsíros ételekkel szemben. Ez egyúttal védelem lenne az elhízás ellen. Zöldségleveket és italokat a csecsemőkortól az előrehaladott életkorig egyaránt lehet, sőt ajánlatos fogyasztani. Jó lenne, ha a zöldségfélék élelmiszereink mindennapos összetevőivé válnának, ha másként nem, legalább italok alakjában.

Amikor zöldségeket, leveleket, füveket eszünk, sok rostot is juttatunk a szervezetünkbe. Ha ugyanezeket kifacsarjuk a rostok jótékony hatásai elvesznek. Az így nyert levek szintén rendelkeznek a zöldségek és füvek valamennyi jótékony hatásával. Amikor folyékony formában fogyasztjuk a zöldségeket, akkor a szervezet nagyobb koncentrációban jut hozzá a gyorsan hasznosítható lúgos sókhoz, vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz, a klorofillhoz és az enzimekhez, illetve könnyebben, gyorsabban képes beépíteni azokat.

A zöldségfélék leve kiválóan lúgosítja a szervezetet. Célszerű több zöldségből, fűszernövényből álló levet készíteni. Hosszabb tünetkezeléseknél óvatosan kell fogyasztani a cékla- és répalét, mert ezeknek viszonylag magas a cukortartalma. A cékla 11%, a répa 13% cukrot tartalmaz. A friss nyers zöldséglevesek is lúgosító hatásúak. Ilyen az uborka-, a hagyma- és a fokhagymaleves.

A zöldséglevek hatása

A leveket elkészítés után tíz-tizenöt percen belül meg kell inni, nyállal jól összekeverni minden kortyot. Terápiás kezelés esetén naponta nagy mennyiségű zöldséglé fogyasztása javasolt. Miért hatásosabb a zöldséglé rendszeres fogyasztása, mint a nyers zöldségeké?

1. Nem tudunk annyi növényt megenni, amennyi ellátna bennünket a megfelelő mennyiségű enzimmel, ásványi anyaggal stb. (Ez kb. 1-2 kg zöldség vagy 4–6 kg gyümölcs lenne.) A megtisztult szervezetnek naponta fél vagy egy kilogramm nyers táplálék elegendő.

2. A gyógyulási folyamatok során el kell érnünk, hogy az „élő anyag” kiszorítsa a „holtat”. Ezt csak a szervezet teljes lúgosításával tudjuk elérni.

3. A levek 10-15 perc alatt felszívódnak, és nem jelentenek megterhelést az emésztőrendszernek, ezáltal is segítve a szervezet regenerálódását.

4. A vegyszerek nagy része a sejtfalban halmozódik fel, így préselésükkel éppen azt a levet nyerjük ki, amelyben a vegyszer-koncentráció kisebb, tehát nincs mérgezésveszély, sőt kisebb, mintha a teljes zöldséget ennénk. Megfelelő étrendtervezéssel a napi rostszükségletünket is pótolhatjuk. Ne terheljük túl a már feltehetően úgyis gyenge emésztőrendszerünket!

A teljesen nyers növényi táplálkozást minimum napi 6 dl zöldséglével kell kiegészíteni. Ez a mennyiség növelhető akár 2–4 literig is. A táplálkozás átállítása fokozatosan kell hogy történjen. A zöldséglevek közül 2–4 félét keverhetünk egymással, melynek az alapja általában a sárgarépa.

Néhány példa az étrendre, egy átlagos 170 cm magas, 61 kg testsúlyú személyre számítva:

8 óra: 4 dl sárgarépalé

10 óra: 4 dl egyéb zöldséglékeverék, májustól októberig friss, érett gyümölcs

12 óra: zöldségsaláta mézzel, csírázó búza vagy dió

17 óra: zöldséglékeverék

18 óra: nyers saláta olajos maggal (dió, mogyoró, napraforgó stb.) vagy csírázó gabonával.

Sárgarépalé:

Fogyasztható mennyiség: 0,5–3 liter/nap.

Hatása: étvágyjavító, fogerősítő, emésztés rendbehozatala, szemproblémák gyógyítása, általános tisztítás, erősítés, szoptató anyáknak tejminőség és mennyiség javítása, mellékvese, máj, belek erősítése, bőrbetegségekre, terméketlenségre, mirigyek gyógyítására, rák, fekélyek esetén.

Káposztalé:

Fogyasztható mennyiség: 2–5 dl, általában sárgarépalével keverve, de magában is lehet.

Hatása: emésztés rendbehozatala, fekélyek, bélbetegségek, daganatok, székrekedés, fogíny megbetegedései.

Lucernalé:

Fogyasztható mennyiség: 0,5–3 dl/nap sárgarépalével együtt.

Hatása: rendkívül gazdag vitaminokban és ritka nyomelemekben is. Csíráztassuk, és együk meg salátákban, vagy ha sok van, csináljunk lét belőle. Általános szíverősítő, különösen hasznos szív és érrendszeri betegségek esetén.

Céklalé:

Fogyasztható magában is, de kezdetben csak kis mennyiségekben, inkább keverve. Amíg a vizeletünk elszíneződik tőle, addig az emésztésünk, a bél, a máj vagy a vese nincs rendben. Helyesen működő emésztés esetén a vizelet színét egyáltalán nem változtathatja meg. Gyakran fejfájást okoz, ez tisztító hatását jelzi, mennyiségét csak fokozatosan növeljük.

Hatása: vérjavító, menstruációs panaszok esetén (napi 2-3-szor 0,5–1 dl), klimaxban, máj-, vese-, epehólyag-tisztítás.

Zellerlé:

Jelentős mennyiségű szerves nátriumot tartalmaz ez a lé, mely egyike a leghasznosabbaknak. Ideg- és vérbetegségekben szenvedőknek, általános gyengeség, betegség, hosszas böjt után igen hasznos. Főleg sárgarépalével keverve fogyasszuk. A lerakódott húgysavat kimossa a szervezetből.

Uborkalé:

Az egyik legjobb természetes vízhajtó. Magas és alacsony vérnyomás, íny-, fogbetegségek esetén különösen hasznos. Bőrbetegségekre saláta és sárgarépalével keverve ajánlott. Sárgarépával és céklával együtt kövek ellen kiváló.

Zöldbab és kelbimbólé:

Sárgarépalével párosítva a legkiválóbbak cukorbetegség esetén. Ebben az esetben csak nyers zöldségeket együnk és olajos magvakat, naponta kétszer. A levek közül előnyös még bármely más zöld levél leve és az uborkalé is.

Később, javulás esetén felvehetjük étrendünkbe a csírázó gabonát, majd a gyümölcsöket is. A leveket inkább kisebb 1-2 dl-es adagokba osszuk szét, s így igyuk.

Csicsókalé:

Magas inzulintartalma nagy segítséget nyújt a cukorbetegségben szenvedőknek. Ezenkívül valószínűleg a legegészségesebb ismert édesítőszer. Különösen nagy a káliumtartalma.

Gyermekláncfűlé, csalánlé:

Vitaminok és ásványi anyagok valóságos tárházai. Kiválóak a bél- és csontrendszer, fogak betegségeinél. Ajánlott általános ásványianyag és vitaminhiány esetében (pl. anémia).

Petrezselyemé:

Egyike a legerősebben ható és ízű leveknek, ezért 3–6 centiliternél többet egyszerre nem szabad belőle inni, akkor is jobb sárgarépával vagy zellerrel keverve. Epe- és veseköveknél, húgyutak és ivarszervek panaszainál igen hatásos. Kiemelten fontos szembetegségek esetén. Céklával és sárgarépával keverve hatásos rendszertelen menstruációs ciklus esetén. Természetesen emellett szükséges a hús- és tejtermékek teljes kizárása, és túlnyomó többségben nyers ételek fogyasztása.

Burgonyalé:

A nyers burgonyalé sárgarépalével együtt kiválóan tisztítja a szervezetet, és eltávolítja a húgysavat. Jó isiász, idegbetegségek esetén, és a tönkretett emésztés helyreállításában. Nagyszerű hatású pl. gyomorfekély esetén. Étkezés előtt 20 perccel napi 3-szor fél dl pár hét alatt gyógyíthatja ezt a betegséget, természetesen helyes táplálkozás mellett. Nagyon erős lúgosító hatású.

Reteklé:

Erős hatású, ezért csak más levekkel együtt szabad fogyasztani. Epekő esetén, illetve a test nyálkahártyájának megerősítésére használatos.

Zöld levek (spenót, sóska stb.):

Az emésztésre kiváló hatásúak. Többéves krónikus székrekedést szüntethetnek meg pár héten belül. Másik jelentős felhasználási területe a csontok, fogak és az íny erősítése. Nagyon fontosak a zöld levek minden más betegség esetén is, tisztító, építő hatásuk miatt ne hagyjuk ki őket.