2024. szeptember 30., hétfő

A kukorica tárolása

A kukorica esetében a biológiai érés a szemek 30–36%-os szemnedvességénél következik be, a szárazanyag-tartalom ekkor a legmagasabb. Ezt a vízleadó képességtől függően követheti a betakarítás. 24% feletti nedvességtartalom esetén a gépi betakarításnál a szemek sérülhetnek. A betakarítás morzsolva, csőtörővel vagy teljes kukoricanövényként történhet. A morzsolva töréssel betakarított kukoricát szárítani kell.

A kukorica lassan szárítható, mivel óránként 2-3% vízleadást lehet a szem károsodása nélkül elérni. Ezért indokolt a többlépcsős szárítás alkalmazása. Tárolni a 14-15% nedvességtartalmú kukoricát lehet megfelelően.

A csövesen betakarított kukoricát lehet csőzúzalékként, szemcsutkakeverékként vagy csöves természetes szárítással (góréban) tárolni. A teljes érésű kukoricát a betakarítás után lehet aprítani, és briketté préselni (energiaigényes eljárás). A morzsolva betakarított, nagyobb víztartalmú kukorica is tárolható levegőtől elzárt helyen, esetleg vegyi anyagokkal dúsítva az erjedés megakadályozása céljából.

A környezetkímélő termesztéstechnológia betakarítási munkálataiban nagy változatosság figyelhető meg. A csöves kukoricát górékban szárítják, így a szárítás és a tárolás költsége igen alacsony, a frissen morzsolt szemes kukorica táplálóértéke magasabb, mint a kombájnnal betakarított kukoricáé, mivel a csíra kevésbé törik, illetve sérül. A kombájnnal történő betakarítás esetén szárítás nélkül csak akkor tárolható biztonsággal a kukorica, ha nedvességtartalma kevesebb mint 14%.

Ha a kombájnból kikerült kukoricaszemek nedvességtartalma meghaladja a 14%-ot, abban az esetben szükséges a kíméletes szárítás. A csemegekukorica betakarítását zsenge állapotban a termeltető által rendelkezésre bocsátott géppel szükséges elvégezni.