2024. szeptember 30., hétfő

A sütőtök

A sütőtök a meleg vidékek növénye. Sok napsütést igényel. A növény nagyon érzékeny a hőingadozásra. Nem túl vízigényes, akár öntözés nélkül is termeszthető, néha a természetes csapadékmennyiség is elegendő. De vajon hogyan néz ki a növény, mielőtt a termést leszüretelik? A sütőtök terjedelmes növény. Többméteres, hengeres szárain hatalmas, márványozott leveleket hordoz, amelyek sűrűn be vannak nőve durva serteszőrökkel. Sárga, tölcséres virágai többnyire egyivarúak, azaz vagy csak porzó vagy csak bibe van bennük.

A legtöbbet termelt nagydobosi fajta lapított, ezüstfehér vagy szürke héjú. A termés húsa világossárga, sárga vagy narancsvörös, általában 4-5 cm vastagságú.
A magja fehér vagy szürke, 30–38% olajat tartalmaz, és a csíraképességét sokáig, 6-8 évig megőrzi.
Kedvező helyen a sütőtök termése a 6-8 kg-ot is eléri, de a takarmánytökök között nem ritka a 30 kilónál súlyosabb termés sem.

Miért egészséges eledel a sütőtök?
Talán nem is gondolnánk, hogy a sütőtök fogyasztása egészségünk megőrzése szempontjából is igen fontos. Magas cukortartalma mellett többféle vitamint, fehérjét és emészthető rostot tartalmaz. Szénhidrát-tartalma körülbelül a burgonyáéval megegyező.
A sütőtökben lévő karotinoidok és C-vitamin, a tökmagban lévő E-vitamin, mint antioxidánsok, védelmet nyújtanak a szervezet számára.
Hatékonyan alkalmazhatjuk a sütőtök levét a megfázásos betegségekre, gyulladással járó elváltozások gyógyítására. Elsősorban a nyálkahártyák gyulladásaira van gyógyító hatása.
A sütőtökben lévő kálium elősegíti a vér tisztítását.
A vitamintartalma miatt ajánlott a fogyasztása a pattanásos bőrre.
Töklé fogyasztásával csökkenthetőek az asztmás rohamok valamint, az allergikus tüsszögés és köhögés.