2024. július 19., péntek

Biofest volt Szabadkán

Lila karfiol, teafüvek, magvak, olajok, hajsamponok…
A Biofestet immáron ötödik éve szervezték meg. A szervezőktől megtudtuk, hogy a gazdasági válság hatására a kiállítók és az érdeklődők is kevesebben voltak, mint a korábbi években. Csupán tizenketten állították ki termékeiket – Egyelőre még mindig többen választják az intenzív termelést, mint a biotermesztést

Lila karfiol, teafüvek, magvak, olajok, hajsamponok… Mind-mind kiállított tárgyai voltak a nemrégiben megtartott szabadkai Biofestnek. A biotermelés egyre nagyobb teret hódít, egyre többen döntenek az egészséges táplálkozás, illetve az organikus termesztés mellett. De, hogy még inkább efelé vonzzák a vásárlók figyelmét, szélesítik a kínálatuk skáláját, hiszen csak így lehet a piacon megmaradni.

A hajdújárási Suncokret vállalat már 20 éve működik. Ma már főként bioterméket gyárt.

– Nem csak hidegen sajtolt étolajokat készítünk. Olajos magvakból készült krémeket, gyógyolajokat kínálunk. Ugyanakkor van természetes alapanyagot tartalmazó kozmetikumunk is: samponok, masszázsolajok, tusfürdők, valamint arckrémek – sorolta fel a kínálat egy részét Nebojša Blagojević, a hajdújárási vállalat üzleti eladója, majd hozzátette, az egyik újdonságuk a gránátalma ecet, ami még a világpiacon is ritkaságszámba megy. De készítenek vadalmából is ecetet.

– A biotermékeink olyan alapanyagból készülnek, amelyeket nem kezeltek vegyszerrel, és sokkal egészségesebbek. Ám a vásárlók jelentős része ma sem tudja, hogy mi számít bioterméknek, és mi nem – mutatott rá Blagojević, majd hozzáfűzte: – A nyersanyagot termelőktől vásároljuk, de nagyon sok mindent külföldről szerzünk be. Sajnos Hajdújáráson nincs termelő, akivel együtt tudnánk dolgozni, mert úgy tűnik nincs idejük arra, hogy biotermesztéssel foglalkozzanak. Nagy népszerűségnek örvend a fóliasátras termelés, hiszen így gyorsabban piacra dobhatják az árujukat, akkor, amikor még természetes körülmények között nem teremne. Az árak miatt. A kozmetikumokhoz Hercegovinából hozatjuk a gyógyfüveket. De kivitelre is gyártunk, Angliába, Belgiumba, Németországba, a valamikori nagy Jugoszlávia tagállamaiba is szállítunk – tudtuk meg. Kiemelte, hogy véleménye szerint a biotermesztés az elkövetkezőkben nagyobb teret fog hódítani már csak a megújuló energiaforrások miatt is. Erre a fajta termesztésre az itteni talaj még megfelel, hiszen nem annyira szennyezett, mint amennyire az jellemző egyes fejlett országokban.

Faragóék Oromon teafüveket, fűszereket, gabonaféléket és hüvelyeseket termesztenek. Mintegy 10 hektáron gazdálkodnak. Már négy éve, hogy biotermesztéssel foglalkoznak. A keresletre nem panaszkodnak.

– A tökmagot nagyon jó sütni, kenyértésztába keverve is jó – hallottuk Faragó Irmától. Elmondta, hogy a termesztés során nem használnak semmilyen vegyszert. Nagy népszerűségnek örvendenek a teafüvek, ezúttal citromfüvet, mentát, csalánt, cickafarkteát hoztak magukkal a kiállításra. Megtudtuk, hogy lassan egyre többen ismerik meg a termékeiket. A szabadkai tejpiacon árulnak, ám az újvidéki és a belgrádi vásárlók számára is hozzáférhető az árujuk, hiszen az ottani piacokon is folyamatosan jelen vannak.