2024. július 16., kedd

Műtrágyagondok

Függetlenül attól, hogy szinte minden mezőgazdasági termék ára váratlanul drasztikusan csökkent, a műtrágya vásárlási idényen kívül – alaposan megdrágult. Példaként, a múlt héten a tőzsdén az alaptrágya tonnánként már 40 500 dinárba került, ami annyit jelent, hogy a kiskereskedelemben még ennél is drágább lesz, azaz megközelítőleg tonnánként 50 000 dinárba fog kerülni. Ha nem többe... Pedig tavaly azonos időszakban az NPK típusú műtrágyát tonnánként 22 900 dinárért árulták.

A műtrágyagyárak azzal mentegetőznek, hogy a behozatalból származó alapanyagok, a földgáz, foszfátok, és a kálium is drágult, méghozzá alaposan, ezért ők is drágítanak. Részben igazuk van, mert a földgázt Oroszországból, a foszfátokat Szíriából, míg a káliumot Afrikából importálják. A gyárak azt állítják, hogy még az év elején a foszfátok tonnánként 290 dollárba kerültek, most viszont 1000 dollárba. A helyzet elmérgesedését az sem csillapítja, hogy az üzemanyag ára az utóbbi néhány hétben lényegesen csökkent.

Könnyen következtethető arra, hogy az egyik alapvető termelési alapanyag drágulása mit von majd maga után. Egyrészt azt, hogy a termelők egészen biztosan csökkentik majd a műtrágyahasználatot. Ebben az esetben viszont csökkennek majd a hozamok is. Vonatkozik ez elsősorban a búzára, kukoricára, de szinte minden más növényre is. A műtrágyagyárak komótos helyzetben vannak, mert tudják, hogy a termelők közül csak kevés használ istállótrágyát a talaj tápanyag-szükségletének a pótlására, ezért a gyárak annyit kérhetnek portékájukért, amennyit akarnak, s olyan magyarázattal állhatnak elő, amilyen éppen eszükbe jut.

Szinte biztosra vehető, hogy a hektáronkénti műtrágyahasználat csökkenni fog. Pedig az elmúlt néhány évben szerényen, de mégis növekedett. Igaz, még így sem érte el a múlt század nyolcvanas éveiben jegyzettet, amikor hektáronként csupán a nitrogéntartalmúból 93 kilogrammot juttattak ki a parasztok a földre. Ekkor a kukorica átlaghozama Vajdaságban hektáronként 6,5 tonna volt. Vajon mikor érjük el újra a csaknem harminc évvel ezelőtti szintet?

Tudjuk, hogy az állam hektáronként 10 000 dináros támogatást fizet az idén a bejegyzett gazdaságoknak. Az év elején még úgy tűnt, hogy ez nem kevés. Valóban nem, de ha átszámítjuk, akkor ezen a pénzen hektáronként legfeljebb 200 kilogramm műtrágyát lehet venni. De hol van még a többi kiadás?