2024. július 16., kedd

A kalácsból nem mindenki kap!

Alig ült az új miniszteri fotelbe a régi környezetvédelmi miniszter, Šasa Dragin, aki most a mezőgazdasági tárcát vezeti, a múlt héten máris olyan kijelentést tett, hogy az állam jövőre is 100–120 euró hektáronkénti támogatást ad a bejegyzett gazdaságoknak, de ezentúl csak azoknak a gazdáknak, akik mezőgazdasággal alapvető tevékenységként foglalkoznak.


A miniszter hozzáfűzte, az úgynevezett hobbiparasztoknak, azaz azoknak, akik a városban dolgoznak, s csak másodfoglalkozásként űzik a földművelést, már nem jár prémium, hisz miért támogatná az állam valakinek a hobbiját.

A kijelentés figyelmet érdemel, hisz hátterében valószínűleg az a tény áll, hogy az idén az agrárköltségvetésből 5 milliárd dinár hiányzik. Eddig ugyanis a bejegyzett 416 738 gazdaságnak csupán a fele kapta meg az ígért támogatásokat, a másik fele pedig majd csak az államkassza átértékelése után.

A bőség kosarából, azaz az agrárköltségvetésből tehát, amely most 37 milliárd dináros szinten van, csak egy kiváltságos kategóriának jár majd. S akkor majd lesz elegendő pénz, sőt marad „valamicske”, amit át lehet majd irányítani más célokra, például az államapparátusban foglalkoztatottak számának a növelésére. Amit különben be is jelentettek: új fizetésforgalmi ügynökség alakul a tárca keretében, melynek az lesz a feladata, hogy a minisztérium részéről fizetendő támogatásokat intézze.

A több mint 400 000 bejegyzett gazdaságból tehát mintegy 150 000–160 000 nem kap a kalácsból, mert a mezőgazdaságot vagy kiegészítő tevékenységként vagy nyugdíjasokként űzik. Az állam megosztja a termelőket? Mit jelenthet ez hosszútávon? Azt, hogy azoknak, akiknek termőföldjük van, de munkaviszonyban is vannak, a munkájuk másodrangú? Vagy azt, hogy a másodrangúak által megtermelt gabona nem kell? Itt mondjuk el, az alkotmány szerint a termőföldre vonatkozó magántulajdon engedélyezett, tehát bárki foglalkozhat földműveléssel. Tovább gombolyítva a fonalat: a mezőgazdasági gazdaságok bejegyzésére vonatkozó felhívásban annak idején senki sem tett említést arra vonatkozóan, hogy egy nap az úgynevezett hobbiparasztokat nem támogatja majd az állam. Tudni kell azt is, hogy az Európai Unió országaiban is vannak olyan termelők, akik a mezőgazdaságot nem alaptevékenységként űzik. Példa erre Szlovénia, ahol a területalapú támogatásokat kivétel nélkül minden bejegyzett gazdaság megkapja.

És még valami. Ha már a miniszter ilyen világosan látja a dolgokat, akkor biztosan tudja azt is, hogy az egykor elkobzott termőföld visszaszármaztatása után valószínűleg növekedne a „tiszta” farmergazdaságok száma, hisz 300 000 hektárt igényelnek vissza az egykor földönfutóvá tettek vagy azok leszármazottai.