2024. október 3., csütörtök

Miért pusztulnak a méhek?

A szerbiai méhészek egyesülete már az elmúlt hetekben felhívta a közvélemény figyelmét, hogy az idén alaposan csökkenni fog az országban előállított méz mennyisége. Előzetes becslések szerint a tavalyi termésnek mindössze 30 százalékát jegyzik majd az idén a méhészek Szerbiában, de a jelek szerint nem kell attól tartani, hogy a hazai piacon hiány mutatkozik majd. Szerbiában ugyanis a mézfogyasztás európai viszonylatban is nagyon alacsony szinten van, fejenként mindössze 600 gramm mézet fogyasztanak a polgárok. Itt mondjuk el, hogy Európában az évi átlagfogyasztás 7–10 kg.

A méztermelésben esedékes kiesés a szakemberek szerint elsősorban azért következett be, mert a szántóföldi vegyszerezés, permetezés az előírt szabályok nélkül zajlik le. Történik ez függetlenül attól, hogy vannak törvényes előírások, melyek szabályozzák ezt a területet. Egyes vajdasági községekben akkor pusztult el a legtöbb méh, amikor az olajrepcét permetezték a gazdák. A másik ok egyelőre ismeretlen, a méhészek ugyanis attól tartanak, hogy ismeretlen betegség ütötte fel a fejét, ami miatt egész méhcsaládok pusztulnak el.

A méhészek felhívják a fogyasztók figyelmét, hogy az üzletekben sokszor olyan mézet árulnak, amelynek minősége nem felel meg a szabványoknak. Ennek a méznek az ára jóval alacsonyabb, mint a minőséges, biztonságos terméké.

A méhtermelésben kiáltásba helyezett visszaesés ellenére az egyesület nem ajánlott tagjainak drasztikus drágítást, de annyit meghagyott, hogy kilónként a mézet ne árulják 400 dinárnál alacsonyabb áron. Az elmondottakhoz hozzá kell fűzni azt is, hogy Szerbiában eddig mindössze öt vállalat rendelkezik HACCP minőségi szabvánnyal, amely arra jogosítja fel a termelőt, hogy a külföldi piacra is szállíthasson mézet. Talán ennél a ténynél is fontosabb azonban, hogy az országban senkinek sincs engedélye arra, hogy kisebb csomagolásban exportálhasson külföldre mézet, hanem kizárólagosan ömlesztett állapotban teheti ezt meg.