2024. október 3., csütörtök

Csevegés a kertben

Kedves ismerősöm, aki amióta idősebb lett, és többet tartózkodik odahaza a konyhában, felhívott a héten. Szerinte asszonytársaink valószínűleg szívesen sütögetnek ezekben a hideg, szinte őszies napokon, mert fűtés híján jólesik, ha a lerni bemelegíti a lakóteret. Kérte, hogy írjam meg annak a fonat kalácsnak a receptjét, amellyel nemrégiben kínáltam meg egy jótékonysági teadélutánon. Édesanyámtól tanultam. Kifliket, fonott kalácsot, lepényeket, bejglit lehet belőle készíteni.

A tészta hozzávalói: ¾ liter tej, 1,5 kg liszt, 20 dkg zsír vagy vaj, 4 dkg élesztő, ½ kanál só, 5 kanál cukor. Ezekből az alapanyagokból kelt tésztát készítünk. Ha nem eléggé erős a kezünk, hogy gyönyörű hójagos tésztát dagasszunk, lehetséges ezt egy kis fortéllyal kikerülni. Ha a tésztát kidolgozásakor egy picike olajjal is meglocsoljuk, el kell válnia az edény oldalától. A megadott lisztmennyiség egyes lisztfajtáknál éppen elégséges, más fajtánál még felvenne egy keveset, mert lágyabb típusú, a harmadik pedig kevés folyadékot igényel. Alkalmazkodni kell, de ne feledjük, a gyönyörű simára kidolgozott tészta a lényeg. A fortély most következik: a hozzávalókat előbb mixerrel jól összedolgozzuk (a spirálos tésztadagasztót használva), majd kézzel egy keveset hozzásegítünk, hogy egyenletes tésztamasszát kapjunk. Ha még gorombának tűnik, hagyjuk, hogy egalább fél óráig keljen, majd ekkor visszaverjük és újra néhány kézmozdulattal átdagasztjuk. Ekkorra már bizonyára hólyagosodni kezd és, mint a rétestészta, olyan sima lesz a teteje. Hagyjuk még egy órát vagy ennél kevesebbet kelni.

A múltkor emlegetett teadélutánra mákos- és diósbejglit sütöttem, de nem a mindennapi cukros töltelékkel töltöttem meg, hanem reszeltem bele almát, és meggyet is fejtettem közé. Készítettem mákos-meggyest, mákos-almást, diós-meggyest, diós-almást. Mondanom sem kell, milyen jól bevált. Sokan kérték, hogy a receptet írjam meg a heti rovatomban, mert rendszeresen olvassák, és így mások is kipróbálhatják. A kisütött kalácsokat mosdassuk meg cukros sziruppal. A következőképpen készül: egy deciliter vízet felforralunk 10 dkg cukorral. A sütőből kivesszük a kalácsot, és még forrón átkenjük a sziruppal, majd többrétegű abroszba csavarva hagyjuk kihűlni. A kérge nem fog megrepedezni, megpuhul.

Ha már sütünk-főzünk, legyen egy másik jól bevált receptünk is. A házi lángos tésztájának elkészítését íróm le. Hozzávalók: 1 élesztő, 1 tojás, ¼ liter víz, ¼ liter tej, 2 kanál olaj, 1 kg liszt, 2 kávéskanál só, 1 kávéskanál cukor. A szokásos módon a langyos tejbe beletesszük a cukrot, és felfuttatjuk az élesztővel. A többi hozzávalókat is szobahőmérskleten tartjuk, hogy szépen össze tudjuk dolgozni, és sikeresen megkeljen a tészta. Miután elkészítettük, egy nagyobb nejlonzacskóba tesszük és berakjuk a frizsiderbe. Számítsunk rá, hogy hatalmasra megkel. Néhány napig így tárolhatjuk, minden reggel akkora darabkát vágunk le belőle, amennyit a család megkíván. Én lángost szoktam belőle készíteni, de a híres piroskához is jó. Ehhez 300 gramm darált húst pirítok hagymán, kevés borssal és vegetával ízesítem. A tésztát hosszúkásra kinyújtom, és megtöltöm az elkészített töltelékkel. Ráhajtom a tészta oldalát, picit állni hagyom, hogy összekeljen, és forró zsiradékon kisütöm. Amint kész, gazdagon megszórom reszelt sajttal. Ugyanebből a tésztából szoktam a gyerekeknek pizzát sütni. Ekkor egy tepsirevalót veszek ki a hűtőszekrényből. Higgyék el, hogy finomabb a készen megvásárolható tésztánál.

Jó munkát és jó étvágyat kívánok!