2024. július 16., kedd

A nagyok még nagyobbak lesznek?

A monopolisták elleni harc nem a termelők dolga – hanem az államé. Így van ez minden rendezett országban
A napokban röppent fel a hír, hogy a Delta Holdingnak, azaz a legnagyobb szerbiai kereskedelmi láncolatnak 26 százalékos részesedése van a hazai piacon, s hogy a szlovéniai Mercator részvényeinek a 48,43 százalékát szándékozza megvásárolni, amivel tulajdona alá vonná a szerbiai piac további 7 százalékát. Összegezve, a Deltának tehát rövid időn belül a kezére juthat az itteni piac 33 százaléka. De még ez sem elég a monopóliumhoz. Mert a törvény azt mondja, hogy csak az kiáltható ki monopolistának, aki a piac 40 százalékát uralja.

Az előbbi hírhez kapcsolódik, hogy Šasa Dragin mezőgazdasági miniszter a múlt héten kijelentette: minden monopolista vállalkozót be kellene perelni. Nos, az a kérdés, hogy az állam miért vár, miért nem tette meg ezt már eddig is? Hisz hónapokkal ezelőtt arról írtunk, hogy a Danube foods konszern monopolhelyzetben van a szerbiai tejpiacon, mert piaci részesedése meghaladja az említett 40 százalékot. Igaz, a piaci részesedés felmérésekor az erre a célra kinevezett szaktestület azt állapította meg, hogy monopolhelyzetről szó sincs, mert csupán a tartósított tej piaci szegmensében van jelen ez a csoportosulás 70 százalékos részesedéssel. Kinek lehet hinni, ha tudjuk, hogy a csoporthoz tartozik az ország 6 legnagyobb tejipari vállalata: a belgrádi Imlek, az Újvidéki Tejgyárat is, emellett még a Bambi-Banat édességgyár, és társtulajdonosa az aranđelovaci Knjaz Miloš ásványvíz- és üdítőgyárnak.

Nem véletlen, hogy a monopolhelyzettel kapcsolatos kérdés ismét a figyelem központjába került. A gyakorlatban a termelőket nap mint nap átverik: olcsón kell eladniuk a drága alapanyagokon megtermelt termékeiket, s nem ritkán olyan magas levonásokat számolnak el a felvásárlók, amelyek nem indokolhatók semmivel. Nem újdonság, hogy például a cukorrépa-termelőknek akár 60 százalékos tisztátalanságot is levonnak, évekkel ezelőtt is ez volt a probléma. Csak az a kérdés, vajon ezt senki sem látta, miért nem lépett a tárca ez ügyben már régebben is. Most a miniszter azt javasolja, hogy a termelők pereljék a monopolistákat, azaz követeljék az elveszített hasznot. Csakhogy ez pénzbe is kerül, s ha rosszul sül el a dolog, akkor a termelőnek saját zsebéből kell megtérítenie a per- és szakvizsgálatok költségeit. Ezért nem merészkedik a gazdák közül senki sem pereskedésbe a nagyok ellen.

A miniszternek pedig tudnia kellene, a monopolisták elleni harc nem a termelők dolga – hanem az államé.