2024. november 23., szombat

Ki nyer – ki veszít?

A kilátások szerint a drágulásokra vonatkozó bejelentések ellenére decemberben mégis számos élelmiszercikket leáraznak. Azok a tejgyárak, melyek a Salford Csoport tulajdonában vannak máris úgy döntöttek, ezen a héten új, alacsonyabb árjegyzékkel örvendeztetik meg az ünnepekre készülő fogyasztókat. A malomipar, azaz a topolyai Žitko is hasonló lépésre szánta el magát, leárazza a T–500-as típusú kenyérlisztet. Csatlakoztak a vágóhidak is, azt állítják, hogy a vágójószág túlkínálata miatt a napokban 5–8 százalékkal csökkentik a tőkehús árát.

Félreértés azonban ne essék: a feldolgozóipar az elmúlt hónapok folyamán annyiszor és olyan mértékben drágított, amennyiszer és mennyire csak akart. Hogy most mégis sekély leárazásokra szánta el magát ez az ágazat nem a fogyasztók életszínvonalának a megvédése miatt következik be, hanem abból a puszta tényből fakad, hogy a reálkeresetek értéke csupán egy hónap alatt 50 euróval csökkent.

Igaz, a mezőgazdasági újratermelési alapanyagok ára is csökkent. A műtrágya tavaly 500 euró volt, most tonnánként 300 euróba kerül. De az üzemanyaggal már nem egészen ez a helyzet. A világpiacon a kőolaj hordónkénti ára a nyáron megközelítette a 150 dollárt, míg a napokban mintegy 40 dollárra süllyedt. Olyan hírek járják a nagyvilágot, hogy jövőre még ennél is olcsóbb lesz. Maradjunk azonban a jelen pillanatnál: a töltőállomásokon az üzemanyag még mindig aránylag drága, mert az árkorrekciók nem követték a világpiaci ár alakulását. Érthető, hisz az állam így pótolja a hatalmas költségvetési hiányt.

A statisztikusok kiszámították, újévig literenként még átlagosan 4 dinárral lehetne olcsóbb az üzemanyag. Nem kell azonban előre örülni, mert már most valószínű, hogy az állam növelni fogja az akcízákat, azaz a luxusadót. Már be is jelentette a pénzügyi tárca, hogy januárban a benzin literje után további 1 dinárral, a gázolaj esetében pedig 5 dinárral növelik az akcízát.

Mindenki tudja, a kormány így szándékozza pótolni azt a körülbelül 300 millió eurónak megfelelő költségvetési hiányt, amely a társulási és stabilizációs egyezmény egyoldalú alkalmazásából ered, azaz gyakorlatilag abból, hogy a külföldi termékekre Szerbia január elsejétől eltörli a vámot. Esztelen lépés, mondják sokan, hisz az Európai Unió nem követi Szerbia példáját, továbbra is megtartja azokat.

Tudni kell, hogy az államkasszába tavaly csupán a kőolajszármazékokra fizetett akcízából 50 milliárd dinár folyt be. Hogy mekkora összegről van szó, azt szemlélteti az az adat, hogy a jövő évi agrárköltségvetés valamivel több mint 21 milliárd dinár lesz. Az állam részéről kirótt akcízák pedig európai viszonylatban is Szerbiában lesznek a legmagasabbak. A benzinre literenként 35,91, a gázolajra pedig 19,1 dinárt tesz ki a luxusadó.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás