2024. november 23., szombat

Mindennapi bögre tejünk

A hazai piaci helyzetelemzők azt állítják, a kiviteli engedély megkönnyíti a tejgyárak helyzetét, mert most megszabadulhatnak majd készleteiktől, amelyek éppen azért halmozódtak fel, mert az

Szerbia engedélyt kapott a tej-, tejtermékek exportjára az Európai Unióba. A hír kapcsán azonnal felvetődött a kérdés, vajon a hazai tejtermelőknek lesz-e hasznuk az említett kedvezményből. Nos, a jelek szerint a hasznot kizárólag a tejgyárak fölözik majd le. Merthogy azonnal bejelentették: a termelők nem számíthatnak a tej felvásárlási árának növelésére.

Köztudomású, hogy az EU-ban tejhiány van. Ezért nyílt meg előttünk a piaca. Ezzel ellenkezőleg Szerbiában túltermelés van. Nyílt titok, hogy a tejgyárak már nem tudják hol raktározni a felgyülemlett árut, a tejport. A hazai piaci helyzetelemzők azt állítják, a kiviteli engedély megkönnyíti a tejgyárak helyzetét, mert most megszabadulhatnak majd készleteiktől, amelyek éppen azért halmozódtak fel, mert az itteni vevő vásárlóereje alacsony, az emberek kétszer meggondolják az önkiszolgálóban, hogy mit tesznek a kosárba. A szakik azonban megnyugtatták a fogyasztókat: ne aggódjanak, nem lesz tejhiány, s a feldolgozóipar nem drágítja a már amúgy is méregdrága tejet. Példaként említhető meg, hogy a tartósított tej európai viszonylatban nálunk a legdrágább, hisz ára literenként eléri a 80 dinárt.

A hazai tejpiac 60 százalékát a Salford befektetési alap, azaz a Danube foods külföldi konszern tartja a kezében. Így az államnak valójában nincs is lehetősége arra, hogy intézkedéseivel könnyítsen a tejtermelők helyzetén, tehát lényegében ki van zárva az állam erről a területről. A kialakult monopol ellen pedig az állam nem tesz semmit, mert nem akar. Felsőbb érdekek diktálják a nemtevést, a hallgatást, s azt, hogy egy multinak engedélyezett, hogy évi szinten több száz százalékos profittal dolgozzon. A jövő kérdése, meddig marad ez még így.

Nehogy valaki azt gondolja, hogy a bürokrácia alszik. Nagyjából két hónappal ezelőtt szép csendben eltörölte a külföldi tej- és tejtermékek behozatalára vonatkozó intézkedéseket, a védővámokat. E rövid idő alatt a feldolgozóipar, azaz a kekszgyáraink hatalmas mennyiségű tejport importáltak. A belgrádi Frikom például két évre előre biztosította magának az alapanyagként használatos tejport. A vámhatóságok nyilvántartása szerint az elmúlt két hónap alatt 1040 tonna tejport hoztak be az országba, ami mintegy 10 millió liter nyers tejet tud helyettesíteni, ennek a behozatalnak az értéke megközelíti

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás