2024. október 3., csütörtök

Csevegés a kertben

Családomban szorgalmazom a zöldségfélék rendszeres fogyasztását, mert azok ér- és szívvédő hatásukról ismeretesek.

Lászlóval, ismerősünkkel éppen erről beszélgettünk, amikor a közeli gazdaboltból megérkezett a férjem. Műtrágyát és más vegyszert vásárolt.

- Ti már kimerítettétek a nitritekről és a nitrátokról megkezdett témát? - kérdezte. Úgy tűnt, van neki is mondanivalója.

- Igen, de téged is vártunk, mert éppen arról beszéltünk, hogy mi tudatosan szoktatjuk gyermekeinket a zöldségfélék fogyasztására.

- Jó, ha arról is tudunk, hogyan védik a zöldségek a szívünket. Infarktus esetén kevesebb szívizomsejt pusztul el, ha az egyén rendszeresen fogyasztott zöldségfélét, salátákat. Azt mondják a kutatók, hogy a zöldségben található nitritek hatására az ember szíve könnyebben tud alkalmazkodni az oxigénhiányhoz, amit infarktus esetén a szívizomnak is el kell viselnie. A nitritek és nitrátok leépülése által keletkezik az értágító nitrogén-monoxid.

- No de, János, félreértésről lehet szó, mert most ti a nitritek és a nitrátok egészségre kedvező hatásáról beszélgettek, holott tudjuk, hogy ezek a vegyületek toxikusak, mert belőlük rákkeltő nitrozaminok keletkeznek - mondtam kicsit idegesen.

- A nitrátok a tartósított húsfélékben vannak, sonka, kolbász, erről már beszéltünk. A nitritek pedig elsősorban a növényi táplálékban találhatók, a salátában, a spenótban, a zellerben, a répafélékben, s ezek fogyasztásával jutnak be a szervezetbe. Megesszük a sonkát, kolbászt, salátával, spenóttal. Bejuttatjuk a szervezetünkbe a nitriteket és a nitrátokat. A nitrát a bélből felszívódik, bejut a véráramba, a vérrel a nyálmirigybe kerül, ahol a baktériumok nitritté alakítják, majd ezt a nyállal lenyeljük. Fontos tudni, hogy az egészséges, mediterrán étrend szívvédő hatása éppen ebben rejlik, sok zöldséget, nitritet, nitrátot, napfényt. Ez együttesen így ellensúlyozni tudja az aránylag sok zsírt. Nálunk sok zöldséget, paradicsomot, paprikát, salátát a szalonnához. Évszázadokon át a vajdasági paraszt ezt fogyasztotta, semmi baja sem volt, mert a zöldségek ellensúlyozták a zsiradékot. A nitrit így kifejtheti értágító hatását. Nem is volt ennyi beteg, ez mind a sok hamburgertől és a pizzától van, nem a sonkától és a szalonnától, spenóttól, salátától.

- Lehet, hogy igazad van. A nagymama is nitroglicerin-tablettát tesz a nyelve alá, hogy szívinfarktust ne kapjon. De mikor toxikusak?

- Akkor, amikor túlzásba viszik a nitrogénműtrágy alkalmazását, különösen fényszegény időszakban (decembertől februárig). Amint a fényviszonyok helyrebillennek, a nitrogéntartalmú anyagok lebomlása végbemegy a növényekben, átalakulása zökkenőmentessé válik. Ebből következik az, hogy fényszegény időszakban különösen veszélyes a kisbabákat spenóttal táplálni, mert az az ún. kék csecsemő tünetegyüttest okozhatja. A nitrit megtámadja a hemoglobint, és így csökkenti a szövetek számára a felhasználható oxigénmennyiséget, ami a csecsemő esetében elkékülést okoz.

El ne ijesszük az olvasókat! Amikor már bőségesen van napfény nyugodtan fogyasztható a saláta, spenót és más zöldségféle is. Ne feledjük, hogy e vegyületek csak a fényszegény időszakban és a nitrogénműtrágya túladagolása esetén veszélyesek. Az sem mellékes, hogy mindenki, aki csak teheti, ültessen odahaza zöldségféléket, hisz szerintem csak így fogyaszthat ellenőrzött terméket.