Miroslav Matković, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Szövetségének elnöke ma elmondta, hogy az április 15. után elvetett kukoricát az aszály már elpusztította, és a korábban vetett termés hozamát is csökkenti, mert nedvesség nélkül nem tud szemet növeszteni.
Elmondta, hogy egyes kukoricafeldolgozók és takarmánygyártók határidős szerződéseket kínáltak a gazdáknak kukoricára, 18 dináros kilogrammonkénti áron, áfával együtt, de az aszályos körülmények között nehéz garantálni a szerződött mennyiség szállítását.
Matković elmondta, hogy ilyen esetben a gazda büntetést fizet, vagyis a szerződött, de nem leszállított mennyiséget magasabb áron kell megfizetnie, mint a szerződött ár.
Hozzátette, hogy azok a gazdák, akik idén határidős szerződést kötöttek búza és repce eladására, kilogrammonként néhány dinárt veszítettek, mert az aratáskor az ár magasabb volt, mint a korábban szerződött ár.
Felszólította az államot, hogy segítsen a gazdáknak, és növelje a búza felvásárlását a tartalékok számára 30.000 tonnáról, mintegy 26 dináros áron, 300.000 tonnára, ezáltal több gazdának is lehetőséget adva arra, hogy a jelenlegi, körülbelül 21 dináros kilogrammonkénti piaci árnál elfogadhatóbb áron adja el ezt a gabonát.
Elmondta, hogy ha az állam úgy dönt, hogy segít a gazdáknak és a tervezett 30.000 tonnánál nagyobb mennyiségű búzát vásárol fel, akkor bővíteni kell az átvételi helyek hálózatát is, mivel például a Szabadka környéki termelők számára a legközelebbi átvételi hely 60 kilométerre van, Zomborban.
A gazdák kötelesek a tartalékok számára eladott búzát az átvételi helyre szállítani, ami növeli a költségeket és csökkenti az elfogadható 26 dináros árat.
Nyitókép: Fotó:Beta