2024. november 29., péntek

Jogerős ítélet az embercsempészek ügyében

Háromtól hat év börtönbüntetést ítélt jogerősen a belgrádi Fellebbviteli Bíróság

A belgrádi Fellebbviteli Bíróság négy személy ügyében hozott jogerős ítéletet, akik 2013-ban koszovói, szíriai és afroázsiai menekülteket csempésztek Magyarország területélre. A férfiak 3-tól 6 év letöltendő börtönbüntetést kaptak.

Ahogy a bíróság közzétette, az elítélt gyanúsítottak fejenként 2500 euróért segítették a migránsok határátjutását. A bírósági ítélet nemcsak a börtönbüntetést jogerősítette, hanem elvetett minden panaszbenyújtási lehetőséget, valamint elrendelte annak az anyagi haszonnak az elkobzását, amelyre ezek a személyek a bűncselekmény során szert tettek.

Dragan Čeleketićet, akit a bíróság a bűnbanda vezetőjeként jelölt meg, 6 év és három hónap letöltendő börtönbüntetésre ítéleték. Ebbe a büntetésbe a bíróság beleszámította a korábban már kihirdetett ítéletet is. A férfit több társával együtt ugyanis még 2013 októberében letartóztatták. A bíróság közleményében kiemelik, hogy Marijana Hromček és Csonka Tímea esetében három-három év letöltendő börtönbüntetést szabott ki a belgrádi Fellebbviteli Bíróság, Sebadin Dobrev pedig három év és két hónap börtönbüntetést kapott.

Az ítélet szerint a homokrévi Čeleketićtől 6000 eurót koboztak el a hatóságok, a szabadkai Marijana Hromčektől és a szintén szabadkai Csonka Tímeától 400 eurót, a prištinai Sebadin Dobrevtól pedig 300 eurót.

Ugyanez az ügy kapcsán további 6 személyt is letartóztattak, akik között volt preševói, nagybecskereki, nagykikindai, zentai, belgrádi és inđijai is. A letartótatáskor tett bűnvádi feljelentés szerint Čeleketić szervezett bűnbandája segített a migránsoknak átjutni a szerb–magyar zöldhatáron, és ebből anyagi haszonra tett szert. A férfi kapcsolatot tartott fenn szabadkai, illetve koszovói személyekkel, így segített a migránsoknak Európába jutni, ám a szolgáltatásaiért fejenként akár 2500 eurót is megfizettetett. Ebből Čeleketić – esettől függően, illetve attól, hogy a menekültek mely útvonalon kívántak átlépni a zöldhatáron – 300-tól 1000 eurót tartott meg magának, a többi pénzt a banda tagjai között osztották szét, illetve az utaztatás költségeire fordították. A bűnbanda tagjai az illegális bevándorlókat Preševóról, illetve Bujanovacról Szabadkára szállították, ott különböző helyszíneken bújtatták őket néhány napig, az illegális határátlépésig. A zöldhatárt a menekültek legtöbbször éjjel, gyalogosan lépték át Királyhalom és Ásotthalom között. A hatóságok arra gyanakodnak, hogy Koszovó területéről mintegy 18 albán nemzetiségű, szerbiai állampolgárságú személynek nyújtottak ilyen jellegű szolgáltatást, kilenc szíriainak és két olyan személynek, akinek az állampolgárságát nem sikerült a hatóságoknak beazonosítani.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás