2024. november 27., szerda

Ki a legjobb orvos, nővér …?

Kárpát-medencei pályázat az egészségügyi dolgozók számára

Az év praxisa a Kárpát-medencében díjat 10-10 háziorvos nyerheti el – munkatársaival, a nővérekkel együtt – határon innen, és határon túl. Idén is csakúgy, mint tavaly a hazai családorvosok mellett a felvidéki, az ukrajnai, az erdélyi, és a vajdasági magyar orvosok is bekerülhetnek a díjazottak közé! Elsősorban a páciensek, de az önkormányzatok, tisztiorvosi szolgálatok, civil szervezetek, kórházi osztályok, szakorvosok, plébániák, iskolák, idősotthonok javaslatait is várjuk, a határon innen és a határon túl! – áll a pályázatot kiíró Az Év praxisa a Kárpát-medencében szervezet honlapján.

Eddig több mint félszáz jelölés érkezett – Szolnokról, Kétegyházáról, Mátraderecskéről, Kecskemétről, Pusztaföldvárról, Makóról, Gyuláról, Tatáról, Budapestről, Balatonszabadiból, Körösladányból, Diósjenőről, Gyöngyösről, Nádudvarról, Keszthelyről és Székelyudvarhelyről, Mádéfalváról, valamint Csíkszeredáról és a Kárpátaljáról – a pályázat ajánló oldalára.

Az elmúlt hat esztendő alatt több mint 1200 hazai és határon túli remek háziorvos, és legalább ennyi nővér élvezhette páciensei és tágabb környezete elismerését, vehetett részt a nemes versengésben. Közülük száz húszan kapták meg „Az év praxisa a Kárpát medencében” kitüntető elismerést Budapesten, az Emberi Erőforrások Minisztérium Egészségügyi Államtitkárságának épületében.

Örömmel számolunk be arról is, hogy „Az év praxisa a Kárpát-medencében” pályázat fővédnöke Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Védnökei: Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár, Mikola István külügyi államtitkár, valamint Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár.

Ha van egy kis idejük a praxisoldalon böngészni a pályázat indulása óta beérkezett történetek között: okvetlenül tegyék meg! Szép és megható személyes hangvételű írások találhatók itt helytállásról, gyógyításról és gyógyulásról, lelkiismeretről, hivatásról, bizonyítván, hogy nemcsak  betegeiket elhanyagoló orvosok és nővérek szerepelnek az egészségügyben, – ahogyan a hírek sugallják –, hanem hivatásuknak élő háziorvosok és nővérek, és ők vannak többen!

A portálon található háziorvosok számára természetes, hogy meglátogatják betegeiket a kórházban, hogy konzultálnak az őket kezelő szakorvosokkal, hogy derűvel, szeretettel töltik meg az idős nagymamák, nagypapák hétköznapjait, hogy segítségükkel a cukorbeteg elkerüli az amputációt, és az is, hogy egyikük észreveszi fiatal páciense emlőrákját, amin a kórházi szakorvos diagnózis nélkül átsiklott. Természetesen most is találkozhatnak életmentő történetekkel, a makói orvosnő például egy apuka félrediagnosztizált lábában ismeri fel a trombózist, de azzal is, hogy a pusztaföldvári doktornő nagyvárosokat megelőzve bevezette rendelőjében az elektronikus betegirányítási rendszert.

Részlet egy infarktusos beteg újraélesztésének történetéből:

„A férjem még rám várt a rendelőben, rosszul lett, kapott egy szívinfarktust, és amikor oda mentem hozzá, akkor a kezemben „halt meg”! A váróban rögtön megkezdték az újraélesztést a Nővérkével közösen! Szerencse volt a szerencsétlenségben, hogy a rendelő pénteken kapott az önkormányzattól egy defibrillátort, amit elsőként a férjemen alkalmaztak kedden, sikeresen!
A doktor úr és Gyöngyi nővérke szakszerű gyors munkájának köszönhetem, hogy visszakaptam a férjemet! Mire a mentők megérkeztek, ami pár perc volt, addigra a férjemet sikeresen újraélesztették, és magához tért! Csodálkozva ült a várterem kövén, és megkérdezte, hogy mi történt vele? Annyira profin történt az újraélesztés, hogy a férjem be sem akart menni a kórházba, mondván, hogy már nem beteg.”

A budapesti háziorvosról – ő volt az újraélesztő –, 7 betege is írt ajánlást!

A magyarországi ajánlások mellett várják az erdélyi, vajdasági, felvidéki, kárpátaljai beküldök történeteit is, hiszen tavaly az ott dolgozó háziorvosok és nővérek is ott álltak a nyertesek között!

A pályázat hivatalos weboldala a www.evpraxisa.hu címen érhető el.

Jelöléseiket, gyógyulásuk történetét az ajánló oldalon küldhetik be 2017. május 10-ig!

Ne feledje, Önnek öt perc, hazai és határon túli háziorvosának viszont egy életre szóló ajándék!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás