2024. július 17., szerda
Belgrádi tudósítónktól

A Száva partja a figyelem középpontjában

A Belgrád, víziváros projektum luxushotelek, luxusrezidenciák, felhőkarcolók, hatalmas bevásárlóközpont és mintegy 2 kilométeres sétány kiépítését ígéri

Belgrád az elmúlt napokban a Belgrade Waterfront (Begrád, víziváros) lázban égett, és várhatóan az elkövetkező évek is ennek a projektumnak a megvalósításáról fognak szólni. Bár a projektum elnevezése egy teljesen új városrész kiépítésére utal a Száván, csak a központi épülete lesz a vízen. A projektum többi elemében a Száva mentén, a Branko híd és a Gazella híd közötti, valamint a Száva utca közötti terület rendezését és teljes átépítését irányozza elő, hiszen hoteleket, vendéglátóipari létesítményeket, lakásokat és bevásárlóközpontot terveznek erre a területre. Az elképzelés megvalósításának értékét 3 milliárd dollárra becsülik.

Az Egyesült Arab Emírségekből származó Eagle Hills vállalat Belgrade Waterfront elnevezésű makettvárosát a napokban Aleksandar Vučić kormányfő leplezte le, azóta pedig az érdeklődő polgárok is megtekinthetik azt az építkezésre előirányzott területhez közel eső, korábban rendkívül elhanyagolt, de három hónap alatt teljesen felújított Földtani Intézet épületében. Nagy az érdeklődés a polgárok körében. Némelyek személyes késztetés miatt, mások pedig csak kíváncsiságból keresik fel az intézetet, hogy meglássák, milyennek képzelték el a külföldi tervezők ezt a részben rendezetlen területet.

A bemutatott ötlettervtől nemcsak a belgrádi városvezetés, hanem az országvezetés is nagyon sokat vár. Hiszen a bejelentések szerint a Balkán-félsziget legnagyobb, 140 ezer négyzetméter területen elterülő bevásárlóközpontja épül itt meg, ugyanakkor a legkorszerűbb megoldásokkal ellátott hotelek jelentős mértékben hozzájárulnak majd ahhoz, hogy egyre több turista látogasson el a fővárosba. Nyolc magas- és középkategóriás szálloda megépítését, valamint oktatási és egészségügyi intézmények működését is tervezik ezen a területen, nem szólva a szórakoztató tartalmakról. Hatalmas projektumról van szó, ami számos, hosszú évek óta húzódó probléma megoldását követeli meg, mint a csatornahálózat kiépítése, vagy pedig a vasútállomás és a buszállomás városközpontból való kihelyezése, éppen ezért az építkezés Siniša Mali, Belgrád polgármesterének becslése szerint 8–10 évig is elhúzódik majd, de ezzel egy időben jelentős mértékben hozzájárul majd az építőipar, ezen ágazat révén pedig több más gazdasági ág fejlődéséhez is.

Az építkezést négy fázisban tervezik. Az első fázisban, ami már jövő tavasszal meg is kezdődhet, az úgynevezett Belgrád Tornyot építik meg, ami több mint 200 méter magasan emelkedik majd ki a Szávából. Ebben a fázisban képzelték el a legimpozánsabb, a mintegy 1,8 kilométer hosszú sétány megépítését is, valamint egy 37 négyzetéter területű központi park kialakítását. Majd megépülnek a felhőkarcolók, ahol a szállodák kapnak helyet, a bevásárlóközpont, és majd csak ezután a lakónegyed és a projektum többi tartalma. Több mint 6000 lakás, luxusrezidencia, és a középréteg számára tervezett lakások megépítésében gondolkodnak, ami után várhatón 14 000 ember választ ezen az újjáépített területen lakcímet. Ugyanakkor, mivel irodaházak megépítését tervezik, becslések szerint akár 12 ezer irodai alkalmazott dolgozhat majd ezen a területen, azzal, hogy a számos vendéglátóipari létesítménynek köszönhetően várhatóan összesen több mint 20 ezer embert foglalkoztat majd a Belgrád, víziváros.

Ahhoz azonban, hogy ezek az elképzelések megvalósulhassanak, számos infrastrukturális megoldást kell eszközölni. Mindenek előtt a vasútállomás kihelyezését szeretnék megoldani, ehhez viszont a mintegy 20 évvel ezelőtt megkezdett, úgynevezett Prokop (Vasúti árok) projektum megépítését kell befejezni. Ugyanis az arab ötletterv szerint a jelenlegi síneket felszedik, a vasútállomás épületét pedig múzeummá alakítják át. Így a vasútállomást a városközponttól kijjebb eső városrészre, a Prokophoz helyezik át. Ezt viszont egy teljesen más projektum, a Belgrade Waterfront projektumától független tervben kell a városnak megoldani, de mint azt Siniša Mali kiemelte, hatalmas projektumról van szó, amit meg kell oldani gazdasági és környezetvédelmi okokból is, mégis, mivel nagy beruházásra van ehhez szükség és nagy munka a sínek felszedése, és a vasúti közlekedés áthelyezése, várhatóan a Belgrád, víziváros projektumának harmadik fázisában nyílik majd csak rá lehetőség, amennyiben a Prokop kérdését 2016-ra sikerül megoldani és kiépíteni az új vasútállomást.

A vasúti közlekedés átirányításával ugyanakkor tervben van a Vasúti híd felújítása is, amit gyalogoshíddá alakítanak át.

Az ötletterv bemutatása után Belgrádban megkezdték a területre vonatkozó részletes rendezési tervek kidolgozását is. Ezek egy része várhatóan már ősszel közvitára kerül.