A hőséget nem csak mi, emberek viseljük nehezen. Akármilyen furcsán és hihetetlenül is hangzik, például az afrikai állatok sem élvezik a negyven fokos nyári meleget, ők is szívesebben hűsölnek ilyenkor, ahogyan a jegesmedve sem azért jegesmedve, mert szereti a mínusz negyven fokos telet. A Palicsi Állatkertben a héten mindent bevetettek az ott dolgozók, hogy az állatoknak elviselhetővé tegyék a hőséget.
A jegesmedve szerdán, a legnagyobb melegben jégkockába fagyasztott halat és narancsot kapott, ezzel játszott, s közben hűtötte magát, míg a finom falatokat ki nem hámozta a tömbből. Csak ámultunk, ahogy hatalmas mancsával olyan finom mozdulatokat végez, amire talán minden ember sem képes.
Az állatkertnek a nyári hőségben kevesebb látogatója van, mondja Óvári Krisztián, a Palicsi Állatkert szakembere, ennek ellenére szerdán is többen sétáltak, nagymamák és unokáik fagyiztak az állatkert csodálatos növényvilága adta hűvösben.
A jegesmedve medencéje fölé, ahogyan más állatok, például az antilopok, vagy az oroszlánok ketrece fölé is árnyékolót húztak ki, hogy a tűző nap elől legyen hová elbújniuk. Ugyanígy a fókát is háló védi a hőségtől. Óvári Krisztiántól megtudjuk, hogy sokan panaszkodnak a látogatók közül, miért olyan zöld a fóka medencéjének vize. – Ha jobban megfigyeljük, látjuk, hogy a fóka szeme fehérje nem is látszik, teljesen fekete a szemgolyója és nagyon érzékeny. A medence vize azért tűnik zöldnek, mert zöld a medence fala. Ha ugyanis világoskék lenne, hogy a fóka is láthatóbb legyen a vízben, akkor a fókát zavarná, vakítaná. Számunkra pedig mindig az állatok jóléte a fontosabb – mondja a szakember.
A nagy melegben a kenguruk is behúzódtak házikóikba és az oroszlánok közül is csak egy hím feküdt a szabad ég alatt.
Az állatkert területén azonban a nyári hőségben sem csak az állatokról, hanem a látogatókról is gondoskodnak, ezért több helyen is párásítót, kisebb tussolókat szereltek fel. Ottjártunkkor is használta őket két jókedvű gyermek.
A barnamedve is nagyon várta az etetést, a gyümölcsök a pancsolójában landoltak, ő pedig szívesen ugrott be értük, így frissült fel.
Óvári Krisztiántól megtudtuk, a madarak jól viselik a meleget, számukra elég, ha kicsit megmártóznak a vízben, lespriccelik magukat. A legnehezebben talán a majomfélék viselik a hőséget.
– Idegesek ilyenkor és heccelik egymást, és minket is próbálnak felidegesíteni. Intelligens állatok és nehezebben viselik a hőséget. Nehéz velük – mondja.
A nagy melegben több állatot ki sem engednek az istállókból, így az elefánt sem hagyja el a házát a legnagyobb hőségben.
– Mártika már negyvenéves, nehezen viseli a meleget. Tizenegy körül bemegy delelni és délután három-négy óráig ki sem jön. Ma azonban, ebben a negyven fokos melegben ki sem engedtük – teszi hozzá.