2024. július 18., csütörtök

Támogatás a kisfogyasztóknak

A nehéz anyagi helyzetben élők kedvezményezett energiafogyasztók lehetnek, ha takarékoskodnak

Szabadkán elsősorban azok kérvényezték a védett energiafogyasztói státuszt, akik családi pótlékot, illetve azok, akik szociális segélyt kapnak. Ugyanakkor már kevesebben adták át a kérvényüket a nyugdíjasok közül, illetve azok közül, akiknek bizonylatot kell felmutatniuk arról, hogy nehéz anyagi körülmények között élnek vagy munkanélküliek, nekik ugyanis nagyon sokféle dokumentumot kell begyűjteniük, amelyekért bizonyos esetekben annyi pénzt kell kifizetni, amennyit nem engedhetnek meg maguknak a családok, tudtuk meg Horvat Franjótól, a szabadkai önkormányzat társadalmi tevékenységekkel megbízott titkárától.

– Az energetikai védelmet élvező vásárlóról szóló rendelet három kategóriát különböztet meg. Az első két kategóriába tartoznak azok a családok, akik gyorsított eljárással szerezhetik be a kedvezményezett energiafogyasztói státuszról szóló bizonylatot. Vagyis azokról a családokról, akik gyermekpótlékot kapnak, a városházán az illetékes hivatal rendelkezik már a szükséges adatokkal, így azokkal az okmányokkal is, amelyek igazolják a védettségi státusz jogosultságát, így csupán a villanyóra számát kell behozniuk, hogy az áramelosztó alkalmazottai tudják, mely villanyóránál kell az elszámolásnál a kedvezményt jóváhagyni. Hasonló a helyzet azoknak a fogyasztóknak az esetében is, akik szociális támogatást kapnak a mindennapi létükhöz, hiszen korábban már átadták azokat a dokumentumokat, amelyek bizonyítják a nehéz anyagi helyzetüket – magyarázta Horvat Franjo.

Hozzátette:

– A harmadik kategóriába azok a személyek, családok tartoznak, akiknek a nehéz anyagi helyzetüket bizonyos okmányokkal kell igazolniuk. Ahhoz viszont, hogy ezek a személyek megkaphassák a kedvezményt, a kormányrendelet szerint nagyon sok okiratot be kell szerezniük. Nagyon sok lépést tettünk annak érdekében, hogy megkönnyítsük ezeknek a személyeknek a helyzetét. Mivel nehéz anyagi körülmények között élő családokról van szó, a szabadkai önkormányzat mentesítette őket egyes okmányok: az anyakönyvi kivonatok, illetve a család létszámát igazoló okmány díja alól, ugyanakkor ingyenesen hitelesíti a szerződést is a bérlő és főbérlő között, abban az esetben, ha például a villanyóra nem a fogyasztó nevén szerepel. De sajnos a Földmérő Hivatalban muszáj sorban állni, és az ott megszabott díjat kifizetni, akkor is, ha saját nevükön szerepel az ingatlan, és akkor is, ha más tulajdonában van – mondta.

Rámutatott, abban az esetben, amikor a bérlő és a főbérlő között nincs bérleti szerződés, akkor elegendő csupán két tanú, aki igazolja, hogy az illető albérletben van a megadott címen. Kiemelte, azokban az esetben is, ha a nehéz anyagi körülmények között élő személy nem Szabadkán született, két tanú nyilatkozatával az önkormányzat elfogadja, hogy ezek a személyek nem valósítanak meg jövedelmet például Prištinában, vagy Nišben, ha esetleg ott van ingatlan a nevükön.

– Habár jelentős lépéseket tettünk, hogy megkönnyítsük a harmadik kategóriába tartozó személyek számára is a státusz megszerzését, nagyon kevés polgár élt a joggal. Alig harminc család kapta meg ezt a jogot, a kérvényt átadott családoknak csupán 50 százaléka. A családok általában azért esnek el ettől a jogtól, mert nagy a fogyasztásuk. Ugyanakkor az érdeklődés talán azért olyan alacsony, mert ez a kedvezmény nem annyira vonzó, mint amilyennek elsőre tűnik. Az áram esetében az egyfős család számára 500-600 dináros megtakarítást jelent havi szinten. Vagy a két-háromfős családok esetében 800-900 dináros havi megtakarítást jelent. Igaz, évi szinten teljesen más számokkal kalkulálhatunk – mutatott rá a titkár. – A státusz megszerzése után, aminek elbírálása egy nap, a névsort eljuttatjuk az energiaszolgáltatónak, vagyis az áramelosztónak, illetve a gázszolgáltatónak, amely az elszámolásnál a család létszáma alapján a villanyáram esetében 120, 160, 200, esetleg 250 kilowattórát kedvezményesen számol el. Nagyon fontos, hogy oda kell figyelni a takarékosságra, ugyanis ha a fogyasztó kétszer több áramot fogyaszt az előírt támogatott mennyiségnél, akkor csökken a kedvezmény is, ha pedig két és félszer nagyobb a fogyasztás, akkor nem is kap az illető támogatást. Vagyis háromfős család esetében a megengedett áramfogyasztás havi szinten 320 kilowattóra, amiből 160 kilowattóra támogatott. De ha ennél nagyobb a fogyasztás, például 400 kilowattóra, akkor már csak 80 kilowattórát számolnak el kedvezményesen. Ha viszont a 400 kilowattórát is meghaladja a fogyasztás, akkor már nem kapnak támogatást. Ebből is látszik, hogy az állam a kisfogyasztókat támogatja – tudtuk meg.

A kérvények átadása folyamatos, bármelyik munkanapon sort keríthetnek erre az érdeklődők, Szabadkán az Ügyfélszolgálati irodában a 3-es és a 4-es pultnál. A státusz egy évig érvényes, vagyis évente kell újítani, kérvényezni. Amennyiben a folyó év alatt a nehéz anyagi helyzetben levő család életkörülményei javultak, kötelesek azt jelenteni.

A következő bizonylatokat kell felmutatniuk azoknak, akik igényt tartanak az energiafogyasztói kedvezményre:

– az egy háztartásban élők létszámáról, illetve kilétéről szóló bizonylat (anyakönyvi kivonat, házassági levél, két tanú hitelesített nyilatkozata),

– az egy háztartásban élők teljes havi bevételéről szóló bizonylat,

– a Földmérő Hivatalból beszerzett dokumentum a lakcímet igazoló ingatlanról, illetve az ingatlanból származó jövedelemről szóló bizonylat,

– bizonylat az ingatlan használatának jogáról

– bizonylat az adóhivatalból arról, hogy a család rendelkezik-e olyan tulajdonnal, ami adóztatás alatt áll,

– az albérletről szóló igazolás,

– a villanyáram, illetve gázfogyasztásról szóló utolsó számla.