2024. október 6., vasárnap

Tiszaparti cicanacik

A törökbecsei Korencsi Melinda kreációit nagyvárosi tinilányok viselik világszerte

Tudják-e, mi a leggings? És azt, hogy mire való a macskanadrág? Ha azt mondom: helánka, ugye már beugrik a csőnadrág-szerű ruhadarab? Nos, ennek a lábfej nélküli, testhez simuló női nadrágnak köszönhetően változott meg gyökeresen egy fiatal törökbecsei lány élete. Korencsi Melinda pontosan 15 évet várt erre. S míg várt, szorgalmasan dolgozott.

A fiatal lány mindig is szeretett rajzolni, de legjobban a ruhatervezés érdekelte. Talán tíz éves lehetett, amikor végignézett egy divatbemutatót, ekkor végérvényesen eldőlt: divattervező lesz, ez egészen biztos. Attól kezdve minden áldott nap rajzolt, egyszer-kétszer internetes tervezőversenyen is indult. A divat világában uralkodó trendeket a világhálón és divatlapokból követte. Könyvelő lett mégis, mert azt gondolta, kell egy tisztes szakma a biztos megélhetéshez. De miközben reggeltől délután háromig a könyvviteli tevékenység során rendezett sorokba gyűjti és rögzíti egy gazdasági egység vagyonára és eredményességére vonatkozó adatokat, szabad idejében szegecseket tervez fekete dzsekikre és színes, vidám mintákat rajzol trendi macskanadrágokra.
Divattervezői karrierjében az áttörést ez utóbbi ruhadarab tervezése hozta meg számára. A felénk csak helánkaként elhíresült macskanadrágok nemzetközi sikeréről így beszél a törökbecsei lány:
A lehetőség véletlenül adódott. Gyakori látogatója voltam egy kínai webáruháznak: szerettem a kínálatukat, itt követtem a divattrendeket, bár nem vásároltam tőlük. A cég több látogatójukhoz hasonlóan nálam is érdeklődött e-mailben affelől, milyen öltözékeket látnék szívesen a palettájukon. Én a szöveges leírás helyett a rajzaimat küldtem el nekik. Az elküldött három macskanadrág terve annyira megtetszett nekik, hogy kettőt megvarrtak, és a limitált szériák két nap alatt elkeltek. Ezután jelezték: ha vannak még ötleteim, küldjem el őket. Így kezdődött, tavaly októberben.

A 25 éves lánynak tulajdonképpen most válik valóra az álma, és ehhez ki sem lépett szülővárosából. Munkaidőben számokkal, adatokkal babrál, délután vagy este pedig tervezi, rajzolja a kreációkat. A tervei alapján készült ruhadarabokat főleg urbánus tinilányok hordják. Az általa megálmodott termékek a www.romwe.com webáruház oldaláról kerülnek el a világ legkülönböző pontjaira. Minden egyes darab limitált, ezért a lányok nagyon figyelik és gyorsan lecsapnak a kiválasztott cuccokra. Bloggolók szerint ez azért is szuper, mert az, amire így tesznek szert, nagy valószínűséggel nem jön majd velük szembe az utcán. 
Melinda kezdetben csak macskanadrágokat tervezett, de most már dzsekik és kapucnis melegítőfelsők is készültek a skiccei alapján, két ruhaterve a megbízó asztalán van, de bikinielképzelései is vannak. Nagyon sok rajza vár arra, hogy anyagból is formát öltsönek, és a cég már komplett kollekcióban gondolkodik. A tehetséges és talpraesett lány terveit a színesség, az egyedi mintázat és esetenként némi rockos beütés jellemzi.
Sikerében nincs titok, van viszont szilárd eltökéltség, szorgalommal párosuló tehetség, sok munka és kitartás.
Kreativitás és eredetiség kell ehhez a munkához. Követni kell a divattrendeket is. Engem a barátaim, a zene és a természet inspirálnak. Szeretem a munkámat, a könyvelést, de hosszú távú terveim vannak a divat világában is. Mindig jobb és jobb akarok lenni. Ezen a területen nehéz lehetőséget kapni, sok a tehetséges fiatal a szakmában. Az az álmom, hogy egyszer saját divatmárkám legyen – mondja Melinda.
A lány ezért is tanul folyamatosan. Varrni ugyan nem tud, az anyagokkal, a szabásmintákkal most ismerkedik. Újabban ecsetet is ragadott, és olajképeket fest. Rengeteg új rajz hever az asztalán, ugyanannyi a fejében – ezekből kerülnek majd ki azok a darabok, amelyekből összeáll majd az első Melinda-kollekció.