2024. november 21., csütörtök

Már egyetemistaként megszerzik a szakmai gyakorlatot

Több oktatási-nevelési intézménnyel van szoros kapcsolata a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karnak

A Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar vezetősége szakmai megbeszélést tartott tegnap a gyakorlati képzésben együttműködő társintézményeinek képviselőivel. A tartós együttműködéseknek köszönhetően magas színvonalon tud megvalósulni a kar
hallgatóinak szakmai gyakorlata. Az MTTK-nak négy egyetemi alapképzése van: az okleveles tanítói-, okleveles óvodapedagógusi-, nevelői- és okleveles kommunikátor szakok. A programokban az elméleti oktatás mellett a gyakorlati képzés is ugyanolyan fontossággal szerepel minden évfolyam esetében. Ennek célja, hogy a hallgatók megfelelő készségeket, jártasságokat és képességeket szerezzenek az adott hivatásban. A tanító szakos hallgatók szakmai gyakorlatának helyszínéül a szabadkai Majsai Úti Általános Iskola és a Széchenyi István Általános Iskola szolgál. A szabadkai Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő- és Gyakorlóintézmény az óvodapedagógusoknak ad lehetőséget a gyakorlati képzésre. A Pannónia Alapítvány a kommunikátor szak hallgatóinak munkájában működik közre, az újvidéki Európa Kollégium pedig a nevelő szakos hallgatókat fogadja.

Fotó: Gergely Árpád

Fotó: Gergely Árpád

Dr. Ivanović Josip, megbízott dékán elöljáróban köszönetét fejezte ki mindenkinek a kiváló együttműködésért és kiemelte, hogy bízik benne, hogy a jövőben is megmarad a kar szoros kapcsolata az említett intézményekkel.

Ezt követően prof. dr. Pintér Krekić Valéria oktatással megbízott dékánhelyettes foglalta össze nagy vonalakban az eddigi sikeres munka eredményeit.

– A negyedéves hallgatók a módszertani tantárgyak gyakorlati oktatásán belül a Majsai Úti és a Széchenyi István Általános Iskolákban minden héten két nap vesznek részt az oktató-nevelő munkában. Az óvodapedagógusok képzésében is hasonló gyakorlati, módszertani oktatás van előirányozva az iskoláskor előtti intézményekben. A Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő- és Gyakorlóintézmény egyben az MTTK gyakorlóintézménye is. A nevelő szak hallgatói az újvidéki Európa Kollégiumba látogatnak, ahol az egyetemisták különböző aktivitásokban, programokon vehetnek részt – emelte ki a dékánhelyettes.

– Az okleveles kommunikátor szak gyakorlati képzése pedig a Pannon Rádióban, valamint a Szabadkai Magyar Rádióban valósul meg. Az 1., 2., 3., évfolyam hallgatói a programban előírt egy- illetve kéthetes gyakorlatokat májusban szabadkai, valamint más vajdasági iskolákban végzik. Ezúton is szeretnénk megköszönni ezen iskoláknak, tanítóknak hallgatóink iránti segítőkészségüket – mondta dr. Pintér Krekić Valéria.

– Örömömre szolgál, hogy a Széchenyi István Általános Iskola immár 24 éve működik együtt az MTTK-val. Az iskola tanárai, illetve mentorai minden héten készségesen foglalkoznak az egyetemistákkal, és a gyerekek is nagyon megszerették a kis tanítókat –emelte ki Weiss Vesna igazgató.

Fotó: Gergely Árpád

Fotó: Gergely Árpád

– Az MTTK hallgatói 2006 óta hospitálnak a Majsai Úti Általános Iskolában, ahol a negyedéves hallgatók vizsgaórákat tartanak. A tanítóink mindent megtesznek annak érdekében, hogy felkészítsék az egyetemistákat az órákra, valamint módszertanilag is ellátják őket a tapasztalataikkal, jó tanácsaikkal – hangsúlyozta Bognár Beáta, a Majsai Úti Általános Iskola igazgatónője.

– Az együttműködés 2021-ben kezdődött el, és mi nagy örömmel fogadtuk az ötletet, hogy a nevelői szakon tanuló hallgatók nálunk végezzék a szakmai gyakorlatukat. Velük a nevelőtanáraink foglalkoznak. Megpróbáltuk úgy felállítani ezt a programot, hogy módszertanilag is megfeleljen a hallgatóknak. Az elsőéves növendékeknek elsősorban megmutatjuk az épületet, hogy milyen létesítményeink vannak, ezáltal betekintést nyújtunk nekik a kollégium házirendjébe, a fegyelmi eljárásokba, illetve belelátnak a nevelőtanári szolgálaton belül működő adminisztrációs folyamatokba is. A másod- és harmadéves hallgatók már a szakkollégiumi programokba is bekapcsolódnak. Az a célunk, hogy a tanulók minél felkészültebb szakemberekké váljanak majd a diplomázásukat követően – mondta Snejder Sára Ildikó, az újvidéki Európa Kollégium igazgatónője.

– A Pannon Rádióban a hallgatók megismerkedhetnek azzal, hogy hogyan kell szerkeszteni, riporterkedni, hanganyagot vágni, majd utána megtapasztalhatják milyen terepen forgatni, hanganyagokat készíteni. Úgy gondolom, hogy ezt a munkát úgy lehet a legjobban elsajátítani, hogyha tapasztalatokat szereznek. Az MTTK kommunikátor szakának elméleti része tökéletesen kiegészíti azt a gyakorlati tudást, amit mi nyújtani tudunk a Pannon RTV-nél – emelte ki Brasnyó Zoltán, a Pannon Rádió fő- és felelős szerkesztőjének helyettese.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás