2024. november 22., péntek

Az eurointegráció kétirányú folyamat

Kovács Elvira: Szerbiának Franciaország támogatására van szüksége az EU-tagság elérésében

Az Európai Bizottság már másodszor javasolja a 3. tárgyalási klaszter megnyitását, de egyes uniós tagállamok kikötötték, erre addig nem kerülhet sor, amíg Szerbia nem hangolja össze külpolitikáját az európaival. A parlamentáris diplomáciával próbálja megmagyarázni Szerbia, hogy miért nem vezetett be további szankciókat Oroszországgal szemben. Az európai fél nem érti, hogy az uniós országokkal ellentétben Szerbia függ az orosz gáztól, illetve hogy már dolgozik az energiadiverzifikáción – emelte ki többek között Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője, a parlament eurointegrációs bizottságának elnökeként a Franciaország országházának képviselőivel folytatott tanácskozáson – áll a köztársasági képviselőház jelentésében.

Liliane Tanguy és Pierre-Henri Dumont hivatalos látogatásra érkezett Belgrádba, mindenekelőtt az eurointegrációs bizottság véleményére voltak kíváncsiak Szerbia integrációs folyamatában, illetve arra, hogy miként tekint az ország az európai politikai közösség ötletére. Kovács Elvira a két francia parlamenti képviselővel folytatott megbeszélés során leszögezte, Szerbia a kezdetektől támogatja az európai politikai közösség létrehozásának gondolatát. Hangsúlyozta, Szerbia tisztában van a jelenlegi európai geopolitikai helyzettel, az ukrajnai háború körülményeivel, mégis igyekszik az EU fókuszát visszafordítani a Nyugat-Balkánra, ugyanis mint mondta, fontos, hogy Szerbia és a régió konkrét pozitív jelzéseket kapjon, amilyen például a szabad piac létrehozása, hogy visszaszorítsa a polgárok körében is jelentkező euroszkepticizmus növekedését. Mint fogalmazott, az eurointegráció kétoldalú folyamat.

Elismerte, hogy az integrációs folyamatok dinamikája Szerbiától függ, de hozzátette, hogy ugyanannyira függ az Európai Uniótól is. Rámutatott arra, hogy az EU gyakran nem érti Szerbia álláspontját, ezért lenne nagy szüksége az olyan befolyásos, uniós országok támogatására mint például Franciaország.

A francia parlament európai ügyek bizottságában dolgozó kollégák és a szerb parlament eurointegrációs bizottságának intenzívebb együttműködését kezdeményezte a parlamenti képviselő, tekintettel arra, hogy Franciaország folyamatosan érdeklődik Szerbia és az egész Nyugat-Balkán európai integrációja iránt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kovács Elvira