2025. február 23., vasárnap

Jó reggelt! (2018-11-29)

Reggeli mellé sokan fogyasztunk valamilyen finom aromás meleg teaitalt. Aki kedvenc macskája társaságában teázik, ne fogyasszon macskagyökérteát, mert annak illatától a cicák valósággal transzba esnek. Egyik ismerősöm mesélte, hogy a macskagyökeret is tartalmazó teakeverékből főzött tea elfogyasztása után a macskája beledörgölőzött a teafilterbe, és felnyalta a csészealátétben maradt néhány cseppet is.

A macskagyökér Európa mérsékelt égövi nedves és hűvös területein előforduló évelő lágyszárú növény. A tájainkon is honos orvosi macskagyökér, tudományos nevén: Valeriana officinalis. Az elnevezés gyógyító erejére utal, és a latin valere szóból ered, jelentése egészséges. Magyar nevét a macskákra gyakorolt mágikus hatásáról kapta, ismertebb népi neve a valerián.

Fehér vagy rózsaszínű, kellemes illatú, ernyős virágai május–júliusban nyílnak. Az orvosi macskagyökér hivatalosan is elismert gyógynövény. A gyógyszeripar számára szükséges gyökérmennyiséget termesztett fajtákból biztosítják. A macskák élnek-halnak a macskagyökérért, ezért csak jól zárható, macskamentes helyiségben tárolható biztonsággal. Más anyagok könnyen átvehetik a gyökér átható szagát. A macskagyökértea nyugtató hatású, idegrendszeri panaszok kezelésére kiváló. Altató, nyugtató hatása klinikailag igazolt, de jótékony hatása csak két-három hetes kúra után alakul ki.

Elnevezése onnan ered, hogy az emberek számára kifejezetten büdösnek mondható szaga a macskákra izgató hatással bír. A cirmosokat vonzza a növény illata, sőt szívesen el is fogyasztják a gyökerét. Hozzádörgölőzve szinte kábulatba esnek, és akár függővé is válhatnak tőle. Ezért ha házi kedvencünk közelében macskagyökérteát iszunk, nem árt óvatosnak lenni, mert egy transzba esett macska mindenre képes. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel