2024. szeptember 2., hétfő

Jó reggelt! (2023-09-27)

A mérések kezdete óta a 2023-as nyár volt a legmelegebb a Földön. A tudósok azt állítják, a melegrekordokért nagyrészt a kivételesen magas tengerfelszíni hőmérséklet a felelős, amit részben az El Nino éghajlati jelenség visszatérése is fokozott. A kilátások pedig olyanok, hogy a globális felmelegedés hosszú távú tendenciája folytatódik.

Annak ellenére, hogy az emberiség a globáis felmelegedés ellen ma már számos intézkedéssel próbál tenni, a világ mégis a krtikus 2,7 Celsius-fokos globális átlaghőmérséklet-emelkedés felé halad. Könnyen lehet, hogy 2030-ra kétmilliárd ember élhet olyan helyen, ahol az éves átlaghőmérséklet meghaladhatja a 29 Celsius-fokot. Ehhez nehéz hozzászokni, mert idáig csak igen kevés területen voltak kitéve ilyen magas átlaghőmérsékletnek az emberek, az állatok és a növények. Ez pedig azt okozhatja, hogy akár egymilliárd ember is útra kelhet hűvösebb helyek felé.

Még nem lenne késő, ha sikerülne csökkenteni a széndioxid-kibocsátást. Mindenki induljon ki önmagából. Mivel járulhatna hozzá ahhoz, hogy élhető maradjon a bolygónk? Nem lehetne kicsit takarékoskodni – árammal, üzemanyaggal, élelmiszerrel…?
Elnézem a város utcáin a rengeteg autót, többségükben csupán egy ember ül. És hiába drágul oly meredeken az üzemenyag, még mindig van rá vevő. Hol van a lélektani határ, amikor majd az emberek azt mondják – elég volt, otthon hagyom az autót, gyalog megyek a sarki boltba?!