2025. február 10., hétfő

Jó reggelt! (2021-12-16)

A Tisza szennyezettebb a Gangesznél! Ezt az állítást annyi fenntartással kell fogadnunk, hogy a szennyezettség okozója a műanyag.

A Gangesz a hinduk szent folyója, a megtisztulás istennőjének, Gangának a mennyekből a Földre hozott megtestesítője. A hinduk úgy tartják, hogy a folyó minden cseppje megtisztulást, gyógyulást hoz, ezért vesznek rituális fürdőt a vizében a betegek, és a folyóparton elégetett halottak hamvait azért szórják a habokba, hogy az elhunytnak ne kelljen újra életre kelni valamilyen formában, hanem eljusson az örök békébe, a nirvánába.

Világunk vizuális kultúrájának köszönhetően láthattunk fotó-összeállításokat, videókat a Gangesz medrében sodródó állattetemekről, csupán megpörkölődött holtestekről, a part mellett mártózkodók tömegéről, kosz, ragály, ameddig ellátsz.

Aztán meg a Tisza. Érdekes, már Ady Endre is egymás mellé képzelte a két folyót: „Jöttem a Gangesz partjairól, / Hol álmodoztam déli verőn, / A szívem egy nagy harangvirág / S finom remegések: az erőm.” (A Tisza-parton)

A Tiszában több a mikro-állagú műanyag, mint a Gangeszben, amit a folyó halai képtelenek megkülönböztetni a természetes tápláléktól, így a műanyag felhalmozódik a szervezetükben.

Egyelőre nem dobjuk fel a talpunkat egy tiszai halászlétől, de horgászás közben ne dobjuk vízbe a joghurtos poharat, mert hamarosan nem lesz hal a folyóban, csak kosz.

Magyar ember Magyar Szót érdemel