2025. február 10., hétfő

Hamarosan új buszokon utazhatunk

Miért lehet jó magáncég bevonása egy közszolgáltatásba?

A csütörtöki városi képviselő-testületi ülésen a képviselők megszavazták, hogy a városi tömegközlekedés az obrenovaci Trans-Jug Kft. kezébe kerüljön, amivel a Subotica-trans Közúti Utasszállító Közvállalatot felszámolják. A téma nagy felháborodást keltett úgy a testület ülésén, mint a polgárok között. A téma kapcsán kérdeztük Góli Csilla alpolgármestert.
– A város célja a magán- és közszféra együttműködésének szorgalmazásával a szolgáltatás javítása. Erre azért volt szükség, mert a város évente közel félmilliárd dinár szubvenciót fizetett a Subotica-trans működésére. A költségek évről évre növekedtek, hiszen elöregedett a géppark, illetve a pályaudvar és a szerelőműhely is. Ha megnézzük az idei év költségvetését, ami 8,4 milliárd dinár, ez az összeg nagyon megterhelné azt. A pályázat egyik feltétele volt, hogy a működtetőnek új autóbuszokat kell vásárolnia, valamint az imént említett szervezeti egységeket fel kell újítania. A Trans-Jug a szerződés megkötést követően köteles lesz ötvenöt új autóbuszt vásárolni, ötvenet mindennapi használatra és ötöt tartalékra. Ebből 19 járművet a városi, 26-ot a peremvárosi vonalakon használnak majd, valamint öt minibuszt is vesznek. A tartalék buszok közül egy városi, egy peremvárosi és három minibusz. Ezeket már beszerezte a magáncég – mondta lapunknak az alpolgármester.
Góli Csilla elmondta, hogy a buszpályaudvart 1989-ben adták át, és nagyobb felújításra szorul.
– A koncessziós partner a tetőszerkezetét fogja renoválni, illetve azokat az épületrészeket, amelyek a használathoz elengedhetetlenek. A szerelőműhely is a felújítás részét képezi, hiszen ezt még a villamosok idejében építették ki. Szabadka Város területén 23 vonal van, ennek mindegyikét a Trans-Jug vállalat fogja működtetni, ez 762 kilométer hosszú útszakaszt és 513 megállót foglal magába. A város álláspontja, hogy ezeket a magáncég továbbra is így működtesse. Amennyiben az új üzemeltető észlel nem frekventált járatot, vagy indokoltnak látja sűríteni valamely vonalat, a város közlekedési osztályához fog fordulni, ahol elbírálják és döntenek a benyújtott kérelemről. A vonalak módosítása mellett a jegyárak módosítását is ez a közlekedési osztály dönti majd el – hangzott el az alpolgármestertől.

Jelenleg a 2023-as évi jegyárak vannak érvényben, amik a piaci ármozgásokat tekintve vélhetően változni fognak, hiszen az üzemanyagárak, a bérek, a beszerzendő anyagok ára folyamatosan változik, mindezek pedig nagy mozgásokat váltanak ki a költségvetésben, tette hozzá beszélgetőpartnerünk.
– A város az idén is előirányzott pénzeszközöket a kedvezményes jegyekre, és ezt az összeget a Trans-Jug vállalatnak fogjuk átutalni. A nyugdíjaskedvezményekre ötvenmillió dinárt, a diákkedvezményekre pedig közel 54 millió dinárt irányoztak elő. A város továbbra is támogatni fogja a tömegközlekedést. Az elképzelések szerint az önkormányzat az elkövetkező 15 esztendőben évi 290 millió dinárt fizet majd a vállalkozónak. Ha tekintetbe vesszük, hogy mekkora kiadást vállal magára a vállalkozó, ez még így is jóval kevesebb, mint amennyit a város eddig fizetett a Subotica-transnak. A közvállalatnak számos nehézséggel kellett szembenéznie a koronavírus-járvány alatt, ami után nem tudott lábra állni. Több kritika is érte az önkormányzatot, hogy egy százéves közvállalatot szüntet meg ily módon. A jelenleg 313 fős közvállalat dolgozói áprilisig kapják fizetésüket, ezt követően csökken a foglalkoztatottak létszáma a csődeljárás végéig. Bízom abban, hogy ez a 15 évre szóló szerződés tényleg azt a célt fogja szolgálni, hogy a polgárok közlekedése könnyebb legyen. Nyilván az lenne a legjobb, hogy a városban teljesen ingyenes legyen a tömegközlekedés, ám ez hatalmas pénzeszközöket igényelne. A magánszférára nem vonatkoznak azok a korlátok, amelyek a közszférára, ezért is szorgalmazzák a bevonását. Emellett a magáncégek sokkal hatékonyabbak, gördülékenyebbek és innovatívabbak, mint a közvállalatok. Reméljük, hogy mindezt pozitívan fogják érzékelni a lakosok. Sokan kérdezik, hogy miért 15 évre köttetik a szerződés? Azért, mert nem szeretnénk, ha 120 dinárról 500 dinárra nőne a jegyár, így ahhoz, hogy egy vállalatnak kifizetődő legyen a befektetése, hosszabb időre van szüksége – fejtette ki Góli Csilla.

A beszélgetés során szó esett arról is, hogy a foglalkoztatottak közül a kollektíva mintegy fele a koncessziós partnernél állhat munkába.
– Jelenleg nagy az adminisztrációs részlege a Subotica-transnak, és erre a magáncégnek nem lesz szüksége. A városnak mindenképpen az a célja, hogy az, aki nem kap lehetőséget akár a magáncégnél, akár másik közvállalatnál, mindenképpen végkielégítéssel tudjon távozni, amit a város a tervek szerint a jelenlegi buszok eladásából fog finanszírozni. Azok a foglalkoztatottak, akik munka nélkül maradnak, az önkormányzathoz fordulhatnak. Egy külön részleget alakít ki az önkormányzat annak érdekében, hogy felügyelje a koncessziós cég működését, és ebben a Subotica-trans jelenlegi alkalmazottai fognak betölteni bizonyos munkaköröket – részletezte az alpolgármester.

A beszélgetés végén felmerült a helyközi járatok szerepe is, amellyel kapcsolatban elmondta, hogy a főként diákok és a munkavállalók szempontjából fontos települések közti autóbuszjáratok üzemeltetését mindaddig a Subotica-trans végzi, amíg a magánvállalat nem oldja meg ennek teljes körű átvételét. Az illetékesek felvették a kapcsolatot az érintett önkormányzatokkal, annak érdekében, hogy tovább működjenek ezek a járatok. Mint kiemelte, nagyon fontos, hogy az utasok bizonyítsák igényüket a helyközi járatokra, hiszen a vállalatnak csak abban az esetben éri meg fenntartani, vagy újraindítani ezeket a vonalakat.

Az átállás várhatóan márciusban, vagy áprilisban történik meg, és ezt az utasok az új járművekről fogják észlelni, fennakadások vagy járatkimaradások nem lesznek.

Góli Csilla / Molnár Edvárd felvétele

Góli Csilla / Molnár Edvárd felvétele

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A jegyárak vélhetően változni fognak / Molnár Edvárd felvétele