2020. november 9-ét írtak, midőn a Pfizer és a német BioNTech bejelentette, hogy az általuk fejlesztett koronavírus-vakcina hivatalos jóváhagyásra vár. Az amerikai gyógyszergyártó részvényeinek értéke nyomban 15 százalékot ugrott.
Ugyanezen a napon Albert Bourla, a Pfizer elnök-vezérigazgatója 132.508 – még ezen év augusztusában előjegyzett – részvényét adta el 41,94 dolláros részvényenkénti áron és ennek nyomán 5,557 millió dollárra tett szert. Elképzelhető, hogy ma már kissé bánja, ugyanis az idén december 2-án e részvények egyenkénti ára 54,68 dollár volt, így ha most adta volna el azokat, 1,688 millióval többet, 7,245 milliót tudhatott volna számláján.
A most 60 éves Albert Bourla (eredetileg: Άλμπερτ Μπουρλά) 1985-ben, amikor szülővárosában, a szaloniki állatorvosi egyetemen biotechnológiából doktorált, bizonyosan nem is álmodta, hogy milliomos lesz.
Ezen amerikai álomról szóló mese nekem, átlaghalandónak azért érdekes, mert könnyen mérhető, mennyit „nyomnak” a gyakorlatban a fentebbi milliók. A számadás egyszerű. A létfenntartási költségek az USA-ban (hasonlóképp Görögországban) személyenként havi 1000-1500, évi 10-18 ezer dollárt tesznek ki. Ha ezt beszorozzuk a családtagok számával (pl. néggyel), a gondtalan életre évente 70 ezernél nem kell több, évi 100 ezerből pedig már extrákra és luxusra is futja.
Eszerint Bourla és családja az elején említett 5,557 millióból még 60 évig kényelmesen eléldegélhet akkor is, ha közben egyetlen centet sem keres többé. Azt az 1,6 milliót, amivel többet kapott volna, értelmetlen hát sajnálnia, reálisan úgysem lehet (lehet, de minek?) elkölteni.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)