Azt szoktam hinni, hogy ami túlságosan egyértelmű cselnek tűnik, azt sohasem fogják alkalmazni az embereken, mert mindenki átlátna rajta és tudná, hogy az egész csak egy csel, s így teljesen értelmetlen lenne annak alkalmazása. Aztán a mindennapok olyan eseteket hoznak, amikor komolyan elgondolkodik az ember, vajon tényleg ennyire könnyen be lehet mindent magyarázni a „népnek”, vajon tényleg lehet egyik napról a másikra homlokegyenest ellenkező véleményt tolmácsolni úgy, hogy egész tömegek fejében meg se forduljon, valamelyik kijelentés akkor csak nem volt rendben, csak nem lehet két oldalnak egyetlen oldala?
Vegyük példának a koronavírussal kapcsolatos május eleje utáni kijelentéseket. A választási kampány alatt csökkenő veszélyről beszélt mindenki, arról, hogy az élet lassan visszatérhet a normális kerékvágásba. Ha ügyelünk, nem lesz magasabb a fertőzések száma, egyesek azt is megjósolták, hogy július tizedike táján már nulla lesz az új fertőzöttek napi száma. Nyugodtan menjünk szavazni, nincs komolyabb veszély az óvintézkedések miatt.
Aztán elmúlt a szavazás, lezajlott a kampány és a választások, s azonnal kiderült, hogy a fertőzések száma ismét napi 150 közelébe ugorhat, mint hetekkel, hónapokkal korábban. Mondják, fokozottabb a veszély, kötelezővé tették a maszk viselését a tömegközlekedésben, ajánlott zárt helyiségekben. A további szigorítások sem kizártak.
Melyik fele az igazabb ennek a történetnek? Nem állítok semmit. Csak kicsit gyanús, hogy valami hol veszélyesebb, hol veszélytelenebb, attól függően éppen, hogyan felel meg odafenn.