2025. február 13., csütörtök

Válaszlépéseket ígérnek az amerikai vámokra

Az amerikai elnök 25 százalékos vámot jelentett be minden, az Egyesült Államokba érkező acél- és alumíniumtermékre. 

Donald Trump a Fehér Házban bejelentett döntést kommentálva úgy fogalmazott, hogy „egyaránt sújtanak bennünket barátok és ellenfelek, itt az idő, hogy a nagyszerű iparaink visszatérjenek Amerikába”, és hozzátette: további hasonló intézkedések várhatók a gyógyszeripari termékekkel kapcsolatban is.

Az elnök már vasárnap kilátásba helyezte az acél- és alumíniumvámot, amikor újságírók kérdésére közölte, hogy döntése minden országra, így Mexikóra és Kanadára is vonatkozik majd. Azt is hozzátette, hogy kedden vagy szerdán sajtótájékoztató keretében további országokra nézve kölcsönösségi alapú átfogó vámpolitikát ismertet. 

„Ha ők 130 százalékra vámolnak bennünket és mi semmivel nem terheljük őket, ez nem fog így maradni” –  fogalmazott.

Donald Trump a Fox News hírtelevíziónak adott, hétfőn sugárzott interjúban a vámpolitikája célját illetően kijelentette, nem fogja hagyni, hogy kihasználják az Egyesült Államokat, az amerikai autóipar támogatása érdekében pedig kilátásba helyezte, hogy 50 vagy akár 100 százalékos vámot vezet be az importált gépjárművekre.

VON DER LEYEN: NEM MARADNAK VÁLASZ NÉLKÜL

Sajnálatát fejezte ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, amiért Donald Trump amerikai elnök 25 százalékos vámot jelentett be minden, az Egyesült Államokba érkező acél- és alumíniumtermékre, és azt mondta: az Európai Unióra kivetett indokolatlan vámok nem maradnak válasz nélkül.
Brüsszeli közleményében Ursula von der Leyen azt írta: mélyen sajnálom az Egyesült Államok azon döntését, hogy vámokat vet ki az európai acél- és alumíniumexportra. A tarifák adót jelentenek, rosszak a vállalkozásoknak, és még rosszabbak a fogyasztók számára – jelentette ki.

„Az EU-ra kivetett indokolatlan vámok nem maradnak válasz nélkül, határozott és arányos ellenintézkedéseket követelnek” – fogalmazott.

Az EU fellép gazdasági érdekeinek védelme érdekében, megvédi a munkavállalóit, a vállalkozásait és a fogyasztókat – tette hozzá közleményében az uniós bizottság elnöke.

Az Európai Unió nem érti, hogy mi volt az indoka az uniós termékeket érintő amerikai vámok kivetésének, hiszen ez gazdasági szempontból ellentétes hatást vált ki – jelentette ki kedden Maroš Šefčovič kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos Strasbourgban.

Az Európai Unió mindig meg fogja védeni az érdekeit az igazságtalan intézkedésekkel szemben –  jelentette ki Šefčovič, majd hozzátette: eljött az idő, hogy az unió megvizsgálja az amerikai intézkedésekre adható válaszokat.

AUSZTRÁLIA MENTESSÉGET KAPHAT

A kanadai kormány szintén ellenlépést helyezett kilátásba a vámok miatt. Az ausztrál miniszterelnök viszont azt mondta, hogy miután beszélt Donald Trump amerikai elnökkel, ő beleegyezett abba, hogy mérlegeli az ausztrál acél- és alumíniumimport vámmentessé tételét.

Francois-Philippe Champagne kanadai innovációs, tudományos és ipari miniszter mondta, hogy teljesen indokolatlan az Egyesült Államok közeli szövetségesétől, Kanadától származó acélra és alumíniumra kivetett vám. A miniszter hozzátette, hogy Ottawa nemzetközi partnereivel is egyeztetni kíván ebben a kérdésben.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök egyelőre nem kommentálta Donald Trump döntését. 

Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök azelőtt beszélt telefonon az amerikai elnökkel, hogy Trump hétfőn bejelentette volna az acél- és alumíniumimportra kivetett vámokat. 

Donald Trump azt mondta, hogy az Egyesült Államok Ausztráliával szembeni kereskedelmi többlete az egyik oka annak, hogy a vámok alóli mentességet fontolgatja.

Ausztrália érvei között szerepelt, hogy az országnak a 20. század közepe óta kereskedelmi deficitje van az Egyesült Államokkal szemben, és az ausztrál BlueScope acélgyártó több ezer munkavállalót foglalkoztat az Egyesült Államokban. Ausztrália csak kis részesedéssel rendelkezik az Egyesült Államok piacán.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Beta/AP