2024. november 24., vasárnap

A telet minden menekült melegben várhatja

Nenad Ivanišević: A jövő hónap elejére 6000 migráns számára lesz szállás

A menekültek elhelyezése még mindig folyamatban van. Az állam új kapacitások működésbe helyezését irányozta elő, hogy azok a menekültek is intézményes ellátásban részesüljenek, akik eddig a szabad ég alatt, sátorban húzták meg magukat. Nenad Ivanišević, a Köztársasági Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium államtitkára elmondta, a Menekültügyi Főbiztosság által megfogalmazott kritériumok alapján osztják el a migránsokat, odafigyelnek arra, hogy ne lépjék túl a központok kapacitásait. Kiemelte, a Szerbia területén tartózkodó mind a 6000 illegális bevándorlónak találnak szállást a téli hónapokra. Zomborban már működésbe helyezték a befogadóközpontot, Nagykikindára pedig a hónap közepén telepítenek menekülteket.

Menekültek és migránsok Belgrádban (Ótos András felvétele)

Menekültek és migránsok Belgrádban (Ótos András felvétele)

– A menekültek nem választhatják meg, melyik befogadóközpontba kerülnek. Ott helyezzük el őket, ahol van hely. A Menekültügyi Főbiztosság állította fel azt a kritériumot, aminek alapján elosztjuk a menekülteket a központok között. Így például Zomborba a családok kerülnek. Ugyanakkor szem előtt tartjuk a nemzeti, területi hovatartozást is, és a nemzeti közösségek közötti hagyományos viszonyokat. Természetesen nem lehet minden nemzetiséget különválasztani, de igyekszünk tiszteletben tartani azokat a szokásokat, amelyeket eddig megfigyeltünk, és ami közismert volt, így azt is például, hogy a kelebiai határzónában szíriaiak voltak többségében, Horgoson viszont afgánok – mutatott rá Ivanišević. Rámutatott, Zomborban már a hétvégén elhelyeztek menekülteket. Folytatta: – Nagykikindán az erre a célra szánt épületet november 20-ig befejezzük, vagyis 10-15 nap múlva azokat a kapacitásokat is igénybe vehetjük. A jövő év elejéig az ország területén 6000 ágyat tudunk a menekültek rendelkezésére bocsájtani épületekben, nem pedig sátor alatt – mondta.

Az államtitkár reagált Radoš Đurovićnak, a Menedékjogot Kérők Védelmével Foglalkozó és Segítő Központ igazgatójának kijelentésére, miszerint a ruhatetű megjelenése miatt tervezett mozgásszabadság-korlátozás helyett az államnak inkább olyan intézkedések foganatosításán kellene gondolkodnia, amelyek a befogadóhelyek tisztasági körülményein javítanának. A központ igazgatója szerint megteltek a hazai elszállásolási kapacitások, ezért az országnak két területen kellene sürgős intézkedéseket foganatosítani: növelni a befogadásra alkalmas helyek számát, és javítani a higiéniai feltételeken. Általános értelemben is hozzáférhetőbbé kell tenni az egészségügyi ellátást a migránsok és menekültek számára.

– Nincs egy befogadóközpont sem, ahol ne lenne legalább egy orvos és egészségügyi nővér váltásonként. Nem értek egyet Radoš Đurović ítéletével, mert már 2,5 éve igyekszünk eleget tenni az elvárásoknak. Ez idő alatt ellátogattak hozzánk a világ minden tájáról rangos tisztségviselők, és senki nem mondta, hogy Szerbiában mulasztásokat tapasztalt volna. Azt gondolom, hogy Szíriától Németországig nálunk a legjobbak az intézményes körülmények – mondta az államtitkár.

Đurović kijelentésére a Menekültügyi Főbiztosság közleményben reagált. Ebben egyebek mellett azt tanácsolják neki, inkább segítse a migránsokat, arra serkentve őket, hogy a parkok helyett a menedékjog rendszerén keresztül befogadóközpontban húzzák meg magukat.

Hozzáteszik: a főbiztosság ezek után is igyekezni fog a munkacsoporttal megoldást találni a vegyes menekültfolyamatokra. Ezek után is háromszori étkezést és meleg ágyat kínálnak nekik, ahol megalhatnak hosszú útjuk során, tisztálkodási lehetőséggel és egészségügyi ellátással.

– Talán pénzhiányban szenvedünk, de szándékban és emberben nincs hiány, hogy a tőlünk telhető legjobban végezzük a munkánkat – áll a közleményben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás