2024. szeptember 10., kedd

Csökken a nevelőcsaládok száma

Az örökbefogadók listáján akadnak olyanok is, akik még 2006-ban jelezték szándékukat

Szerbiából az év eleje óta 37 gyermeket fogadtak örökbe, ebből öt esetében nemzetközi örökbefogadási eljárás folyik, ugyanis számukra külföldi országban találtak örökbefogadókat.

Mint arról a Večernje novosti beszámol, a családvédelmi és demográfiai minisztérium által vezetett Egységes Örökbefogadási Személyi Nyilvántartásban jelenleg 286 örökbe fogadható gyermek neve szerepel. Ez a nyilvántartás az örökbefogadó szülőket is nyilvántartja. Jelenleg olyan 793 örökbefogadó van a listán, akiknek a többsége még 2022-ben jelentkezett, de akadnak olyanok is, akik már 2006-ban jelezték örökbefogadási szándékukat.

A napilap adatai szerint 2006-tól összesen 2089 gyermeket tudtak örökbefogadó szülőknél elhelyezni, közülük 1811 számára Szerbiában találtak családot, 278 gyermek viszont külföldre került. Az örökbefogadottak többsége először nevelőszülőknél volt, kevesebben vannak azok, akik a szülői gondviselés nélküli gyermekotthonból kerülnek örökbefogadó szülőkhöz.

Hivatalos adatok szerint Szerbiában megközelítőleg 4500 nevelőcsaládot tartanak nyilván, amelyek mintegy 6000 gyermekről és fiatalról viselnek gondot. Az országban hét olyan központ működik, amelyek a nevelőcsaládoknál való elhelyezést, valamint a nevelőszülők gondviselését hivatottak követni, illetve hozzájuk tartozik az örökbefogadás folyamatának lefolytatása is.

Egyre kevesebb család vállalja a nevelőszülői szerepet, ezért a családvédelmi minisztérium hamarosan olyan kampányt indít, amelynek célja a nevelőcsaládként való szerepvállalás és a nevelőszülők felkészítésének népszerűsítése lesz. Becslések szerint ugyanis sürgősen további, legalább 380 nevelőcsaládra lenne szükség, hogy azokat a gyermekeket, akiket szükség szerint a biológiai családjukból választanak el, el tudjanak helyezni. A minisztérium szerint olyan nevelőcsaládokra is szükség lenne, amelyek fejlődési zavarokkal küzdő gyermekek nevelését vállalnák, intenzív szakértői támogatás mellett.

Nyitókép: Illusztráció/Pexels