Jódal Rózsa írói munkásságának szentelték a 13. Herczeg Ferenc-napokat a hétvégén. A helybeli magyarok 81 meghívót küldtek a vajdasági magyarok politikai vezetőinek legnagyobb rendezvényükre, de senki nem tisztelte meg őket látogatásával.
Rég tovatűnt a hangulatos bánáti úri világ. Annak megörökítője, Versec szülötte, Herczeg Ferenc, a századforduló és a két világháború közötti Magyarország egykori írófejedelme emlékére azonban minden ősszel összejön egy maroknyi magyar ember a helybeli Petőfi Sándor Kultúregyesület meghívására, a helybeliek pedig igazi bánáti vendégszeretettel fogadják őket.
Idén 13. alkalommal hirdették meg a városban zajló Szüreti Napokkal egyidejűleg a rendezvényt az egykor igen népszerű, majd a feledés homályába kényszerített író tiszteletére. Herczeg szeptember 22-én látta meg a napvilágot Bánát eme délkeleti sarkában, csaknem 150 évvel ezelőtt, 1863-ban, abban az évben, amikor a városkában elkészült a Szent Gellért neogótikus plébániatemplom, a város jelképe is.
A Herczeg Ferenc-napok résztvevőit ebben a templomban fogadták az idén is. Szombaton ft. Erős Mihály plébános rövid szertartás keretében köszöntötte az egybegyűlteket, majd a város vezetősége részéről Stevica Nazarčić, a verseci képviselő-testület elnöke és Mirko Dobrosavljević alpolgármester fogadta a rendezvény küldöttségét, akik között volt Versec két testvérvárosának képviselője is. Ezek a városok a magyarországi Helvécia és a szlovákiai Zétény, akiket Kiss Imre, illetve Tóth Bertalan képviseltek. A hagyományos irodalmi találkozónak is a városi önkormányzat biztosított helyet. Idén rendhagyó módon nem Herczeg Ferenc munkásságáról tanácskoztak, hanem a találkozót egy verseci születésű írónak, Jódal Rózsának szentelték. Munkásságát Németh Ferenc, az újvidéki Forum Könyvkiadó főszerkesztője, továbbá Gobby Fehér Gyula író méltatták, majd felolvasták Fekete J. József és Hózsa Éva alkalmi írását az írónő alkotói opusáról. Végül maga a szerző zárta a sort egy novellájának hangulatos előadásával, melyben a régi Versecet idézte meg szóban és dalban, igazi multikulturális sokszínűségben. A rendezvény jövő évi vezértémája, a szombaton elhangzott és elfogadott javaslat szerint egy újabb írói életmű, Börcsök Erzsébeté, Jódal Rózsa édesanyjáé lesz. Az irodalmi találkozó nyomán a kultúregyesület átvette a Forum kiadó ajándékkönyveit, a helybeliek pedig magyar könyvek közül vásárolhattak, ugyanis Versecre bekanyarodott a könyvbusz is. A rendezvény vasárnap, Herczeg Ferenc emléktáblájának megkoszorúzásával, a szüreti mulatságon való felvonulással zárult.
A közel 1700 fős verseci magyarság kultúregyesületének legnagyobb rendezvénye a Herczeg Ferenc-napok, épp ezért a helybeliek joggal várták el, hogy a vajdasági magyarság politikai vezetői is megtisztelik látogatásukkal a rendezvényt. Ám ez sajnos nem így történt. Az emlékbizottság és az egyesület tagjai csalódottságuknak adtak hangot emiatt, Lantos Lajos, a kultúregyesület elnöke pedig ezt számokkal illusztrálta: 81 meghívót küldtek el a VMSZ és az MNT tisztségviselőinek, de senki sem tartotta érdemesnek, hogy részt vegyen a rendezvényen.