2024. november 26., kedd

Az állam válasza a huliganizmusra

A Szerbiai Képviselőház mai ülésén sürgősségi eljárásban fogja megvitatni a büntetőeljárási törvény módosítását. A módosítási javaslat értelmében gyorsított büntető eljárás esetén a vizsgálati fogság a jelenlegi legfeljebb 8 nap helyett ezentúl 30 napig is tarthat, ugyanakkor vizsgálati fogság rendelhető el azon személyek esetében is, akiket olyan bűncselekmények elkövetésével gyanúsítanak, amelyekért legalább öt év börtönbüntetés róható ki. Jelenleg olyan bűncselekmények elkövetésének esetében rendelhető el vizsgálati fogság, amelyekért legalább tíz év börtönbüntetést határoz meg a büntető törvénykönyv.

Slavica Đukić-Dejanović házelnök tegnap kijelentette, hogy a büntetőeljárási törvény módosításával az állam válaszol a huligánok erőszakos fellépésére.

– Törvényes keretet biztosítunk az erőszak terjesztőivel való leszámoláshoz. A polgárok kellemetlenül érzik magukat a huligánok múlt heti rendbontása miatt, emiatt következetesen kell reagálnunk – hangsúlyozta Đukić-Dejanović.

A hatalmi koalíció pártjai támogatják és megfelelő eszköznek tartják a huligánok elleni küzdelemben a módosítási javaslatot, az ellenzéknek viszont kétségei vannak ezzel kapcsolatban.

Branko Ružić, a Szerbiai Szocialista Párt képviselője szerint a módosítási javaslat valóban a szigor légkörét teremti meg, a várt eredmények elérésének érdekében azonban a törvényt alkalmazni is kell.

Dragan Todorović, a Szerb Radikális Párt frakcióvezetője közölte, hogy a párt nem támogatja a módosítási javaslatot, mivel az elfogadás után a jogszabályt úgyis csak részlegesen alkalmazzák majd az illetékesek.

– A kormánynak arra kellene választ adnia, hogy miért vannak olyan huligánok is szabadlábon, akik ellen több tucatnyi bűnvádi feljelentés van érvényben – vélekedett Todorović.

A Szerbiai Demokrata Párt szintén nem támogatja a módosítási javaslatot. Milica Radović, a párt képviselője a következőképpen indokolta az SZDP döntését:

– A kormány rendelkezésére áll egy sokkal szigorúbb jogszabály: a sporteseményeken előforduló erőszak megakadályozásáról szóló törvény. Csak alkalmazni kellene a szóban forgó törvényt, és azonnal békésebb lenne a hangulat a stadionokban. A módosítási javaslat értelmében a vizsgálati fogság büntetéssé változik.

Dragan Zarić zombori ügyvéd számára érthetetlen, hogy miért tartja az állam a vizsgálati fogság meghosszabbítását a legmegfelelőbb eszköznek a huligánok megfékezésére.

– Ha valaki olyasmit követ el, amiért börtönbüntetés fenyegeti, és ezzel még tisztában is van, akkor kétlem, hogy a hosszabb vizsgálati fogság bármiben is meggátolja majd. A vizsgálóbíró a módosítással több időt kap a vizsgálati eljárás befejezésére, de ez szerintem semmiben sem akadályozza meg a huligánokat. A sportrendezvényeken randalírozókat inkább határozott büntetőpolitikával és szigorú büntetésekkel kellene megpróbálni elriasztani. Inkább a lehetséges börtönbüntetés időtartamára vonatkozólag kellene szigorítani – nyilatkozta lapunknak Zarić.

Hasonlóan érvelt a B92-nek Dejan Anastasijević, a Vreme szerb nyelvű hetilap újságírója:

– Az erőszakkal kapcsolatos problémákat nem lehet adminisztratív intézkedésekkel megoldani. Sokkal inkább rendszerbeli megoldásra van szükség – jelentette ki Anastasijević.

A huligánok és a szervezett bűnözés kapcsolata

Miljko Radisavljević, a szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyészség ügyésze tegnap bejelentette, hogy kivizsgálják a huligánok és a radikális jobboldali szervezetek kapcsolatát a szervezett bűnözéssel.

– Elsősorban azt lenne fontos kideríteni, hogy ki és miért pénzeli ezeket az erőszakos személyeket, akik viselkedésükkel egyre inkább az utcai bandákhoz hasonlítanak – szögezte le Radisavljević, majd elmondta, hogy Bécsben Pietro Grassóval, az olasz maffiaellenes igazgatóság (DIA) ügyészével közösen elemezték a genovai rendbontást. Radisavljević és Grasso megbeszélték, hogy Szerbia és Olaszország folytatja az együttműködést a nemzetközi bűnbandák elleni küzdelemben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás