Pék Zoltán, Zenta polgármestere szerint a zentai önkormányzat valamivel jobb helyzetben van, mint a környező községek önkormányzatai, ők ugyanis már a költségvetés tervezésénél megszorításokat alkalmaztak. Elbocsátások akkor lesznek, ha a kormány kötelezi őket erre.
– Rossz pénzügyi helyzetet örököltünk az előző városvezetéstől, így szinte rá voltunk kényszerítve a spórolásra – kezdte a polgármester. Ennek tudatában a 2009-es költségvetést reális alapokon terveztük meg. Ebben az évben a költségvetés felhasználóinak is kevesebb pénzt irányoztunk elő, így őket is rávettük a takarékoskodásra. Az eredmény máris látszik, hiszen március 31-éig a büdzsé a tervezett szinten van. Ezért mondom, hogy mi már január óta spórolunk.
nA gazdasági válságban a büdzsé lefaragása valószínűleg nem lesz elegendő. Milyen egyéb megszorításokat foganatosítanak?
–- Év eleje óta megszigorítottuk a kifizetéseket. Korábban gyakorlat volt, hogy civil szervezetek, sportklubok, bizonyos egyesületek 20-30-40 000 dináros tételeket igényeltek az önkormányzattól, és ezeket rendre meg is kapták. Ezt szinte teljesen megszüntettük. A költségvetésben előirányozott pénzt megkapják, de azon felül jelenleg nem adhatunk. A pénzügyi osztály vezetője arról számolt be, hogy ennek következtében drasztikusan csökkentek a kiadásaink. A jövőben hivatalos utakon is spórolni fogunk. Ez nem azt jelenti, hogy megszüntetjük a napidíjakat, hanem azt, hogy csakis oda utazunk el, ahová muszáj, illetve olyan meghívásoknak teszünk eleget, melyeken gazdasági szempontból fontos tudást, tapasztalatot, információt szerezhetünk. Ha elegendő lesz egy embernek ott lennie, akkor csak egy tanácstag fog elutazni. Az önkormányzatba naponta több meghívás érkezik különböző rendezvényekre, de a jövőben ezek nagyobb rostáláson mennek keresztül. Tájékozódtam arról, hogy egyes önkormányzatokban szolgálati autót is el akarnak adni, de mi egyelőre ilyet nem tervezünk. Újat idén biztosan nem veszünk, de a meglévők maradnak. Az adó behajtását is meg fogjuk szigorítani, ugyanis amióta az adóhivatal munkáját a közigazgatás végzi, az adófizetés igencsak akadozik. A magánszemélyek és a vállalkozók azt gondolják, hogy nekünk már nem is kell rendszeresen fizetniük az adót. Ez nem így van, sürgősen változtatunk a pénzbehajtási módszeren, ugyanis több tízmilliós kintlevőségünk van. A reprezentációra is sokkal kevesebbet költünk, mint eddig, így biztosan látszani fog a megtakarítás.
nMás községekben a tisztségviselők mobiltelefon számláin is spórolni akarnak. Zentán terveznek-e ez ügyben megszorításokat?
– Természetesen. Már kértem is egy olyan új árajánlatot, mellyel a mobiltelefon költségeket drasztikusan lecsökkenthetjük. Az ajánlat szerin új kártyákat kell a telefonközpontunkba szereli. A befektetés ára két hónap alatt térül meg, tehát a további hónapok már a spórolás jegyében telhetnek. Havi pár százezer dináros tételről van szó.
n A zentai közigazgatásból hányan hajlandóak önszántukból elmenni?
– A programra mindössze öten jelentkeztek, de akkor még úgy tudtuk, lesz végkielégítés. A leépítés mindenképpen hálátlan dolog lesz, mert embereket kell az utcára küldenünk. Ésszerű megoldást kellene találni, és azt a nyugati stílust kellene átvennünk, mely kollektív szerződésben határozza meg az alapbért, és utána az elvégzett munkát jutalmazza. Így kiderülne, ki az, aki nem tudja a munkáját elvégezni, és ki az, aki többet is elbír. Visszatérve az elbocsátásokra, ha az illetékes minisztérium kötelez rá bennünket, meg kell tennünk. Arról már eddig is tárgyaltunk, hogy esetleg bizonyos szakszolgálatokat megszüntetnék, mint pl. a takarító osztály, és ezekre a célokra új Kft.-ket alakítanánk. Ezzel akár 30-cal is csökkenthetjük a dolgozók számát, de a kiadás akkor sem lenne kevesebb, mert a Kft.-nek is fizetni kell, ingyen senki sem takarít.
nAz elbocsájtások pártpolitikai alkudozások eredményei lesznek, vagy igyekeznek azokat a személyeket elbocsájtani, akik kevésbé jól teljesítenek?
– Az a véleményem, hogy a politikát egyáltalán nem lenne szabad belekeverni a közigazgatásba, de ez már sajnos megtörtént. Remélem, úgy tudjuk alakítani a dolgokat, hogy ne legyen politikafüggő, ki kapja el a munkakönyvét.
nA kormányintézkedések fizetéscsökkentést is előirányoznak.
– Erre is azt mondhatom, hogyha erre köteleznek bennünket, nem tehetünk egyebet. Ha viszont mi ezt a megfizettetésből pótolni tudjuk, nem látom okát a fizetéscsökkentésnek.