A nyitott határok rendezvényen részvevő politikusok az uniós projektumoktól várják a DKMT Eurorégió gyorsabb fejlődését
Szombaton és vasárnap átjárhatóvá vált a Rábé–Kübekháza–Óbeba településeknél találkozó szerb–magyar–román hármas határ. A Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégió szervezésében minden év májusában egy hétvégére megnyitják a hármas határt, amikor a szomszéd falvak lakói zavartalanul felkereshetik egymást. Hogy mikor válik tartósan átjárhatóvá az ide tervezett nemzetközi határátkelő, azt az első ideiglenes határnyitás után 12 évvel sem lehet pontosan tudni.
Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke a Nyitott határok rendezvény keretében a hármas határkőnél a három ország – Szerbia, Magyarország és Románia – találkozási pontján elmondta, hogy az elmúlt évek során a három ország képviselői megtalálták a módját annak, hogy a különbözőségeket hogyan fordíthatja hasznára a három szomszéd. Napjainkban az előző évekhez képest sokkal nehezebb helyzetben vagyunk, de – mint mondta – a közös nehézségek még inkább összefogásra serkentik a szomszédokat. A DKMT Eurorégió programjai előnyt kell, hogy élvezzenek az Európai Unióban. Bátrabban és határozottabban kell belevágni a közös projektumokba, hangsúlyozta a TVT elnöke.
A hármas határon az Örömóda elhangzása után a Majdán–Rábé, Kübekháza és Óbéba fiataljai részvételével hagyományos diákfutóversenyt tartottak.
Constantin Ostafic, a Temes megyei tanács elnöke a DKMT Eurorégió Magyarkanizsán megtartott ülésén átvette az elnöki szerepkört Bojan Pajtićtól, ígérete szerint fel fogja gyorsítani a régió ambiciózus fejlesztési terveinek megvalósítását, amelyekről korábban nem is álmodhattunk. Kifejezte reményét, hogy Szerbia hamarosan az európai népek nagy családjához, az Európai Unióhoz fog tartozni és a régió polgárai szabadon, határok nélkül közlekedhetnek majd. Az év végéig befejeződik a hármas határra tervezett ipari park kivitelezésének hatástanulmánya, ami hozzá fog járulni a régió gazdaságának fellendítéséhez.
Zakar Péter, a Csongrád megyei közgyűlés elnöke a múlt hibáinak nevezte a határok itteni meghúzását, amit csak a régión belüli együttműködés szorosabbra fűzésével lehet feloldani. A DKMT Eurorégió közgyűlése Szerbia, Magyarország és Románia szomszédsági programja keretében elfogadta a régió stratégiai együttműködési tervét, amelyben külön hangsúlyt fektetnek a régió turisztikai fejlesztésére.