Az adorjániakra rájár a rúd. Vasárnap este fél hét tájban orkán erejű szélvihar, tornádóra emlékeztető forgószél söpört végig a településen, több gazdasági udvarban tetemes kár keletkezett. Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt, június 11-én jégverés pusztított az adorjáni határban, a gabona és más termények termése 70–90 százaléka veszett oda.
A vasárnapi kevés esővel kísért szélroham a mezőgazdasággal, tejtermeléssel foglalkozó Sátai Henrikék gazdasági udvarát dúlta fel a legcsúnyábban. A tomboló szélvihar három akácfát tört derékba, a szálastakarmány tárolására szolgáló palatetős fészert pedig egyszerűen átdobta a szomszédba. Tíz centiméteres vas csőoszlopokat hajlított vagy tört el a forgószél. Egy szélroham az istálló tűzfalát egyszerűen belökte. A szomszédban új cserepes fészeréből csak egy vasoszlop maradt a földben a többi betonba ágyazott oszlopot a vihar egyszerűen kifordította a földből.
– Vasárnap este valamivel hat óra után értünk haza Oromhegyesről, de ekkor már sötét porfelhő borította el az eget, nyugat felől vészt jóslóan erősödtek a szélrohamok. Alig hogy beléptünk az udvarra, a szél dobálni kezdte a cserepeket az udvarra. A félbe tört akác koronáját is az udvarra hajította a szél. Gyorsan bemenekültünk a házba. Olyan forgószél támadt, hogy az udvaron álló traktort sem lehetett látni a fekete porfelhőben, az örvénylő por és törmelék a talajtól az ég felé kavargott, mint amikor a tűz füstje száll fel – mondta a háziasszony Sátai Klaudia.
– Ehhez hasonlót meg soha sem éltünk át, és senkinek sem kívánjuk, hogy ilyen megrázó élményben legyen része. A tomboló szél hamar elvonult, az egész nem tartott hat-hét pernél tovább. Amikor elült a szél és kimerészkedtünk az udvarra, volt mit látni, a palatetős, tíz centiméter átmérőjű vascsöveken álló fészer nem volt sehol. Az egyenként több tonna teherbírású vasoszlopokat derékszögben meghajlította a szél, vagy egyszerűen kitörte a földből. Megrongálódott az istálló, a góré és teljesen tönkre ment a fészer, a keletkezett kár az első becslések alapján is meghaladja az ötezer eurót – mondta rezignáltan Sátai Henrik. A család mezőgazdaságból, tejtermelésből próbál megélni. Sajnos a tejért a felét kapják a tavalyi árnak és még az elemekkel is meg kell küzdeniük.
Az önkormányzat kárfelbecslő bizottsága hétfőn délelőtt járt Adorjánon és felmérték a faluban keletkezett károkat. Az érintett gazdáknak megpróbálnak segíteni. A tavalyi pusztító jégverés után, a magyarkanizsai önkormányzat kárenyhítésért fordult az illetékes köztársasági minisztériumokhoz. Az érintett gazdák mindössze 1200 dinár támogatást kaptak holdanként.